Reklam Alanı
Röportajlar 1

Yerli Yapım Hayatta Kalma Oyunu: The Last One Röportajı

Bize ekibinizden, daha önceki çalışmalarınızdan ve The Last One’ı yapmaya nasıl başladığınızdan söz eder misiniz?

Phoenix Game and Publisher Studio 2012 yılında kurulmuş oyun ve yazılım geliştirme ekibidir. Ekibimiz ilk olarak 3 kişi tarafından kuruldu ve şuanda 15 kişiye ulaştık. İlk yıllar sadece mobil oyunlar ve yazılımlar geliştiriyorduk ancak zamanla bilgisayar sektörüne giriş yaptık. 2015 yılında Labyrinth Simulator isimli oyunu Steam üzerinden satışa çıkarttık. Labyrinth Simulator basit eğlence türünde; insanların canları sıkılınca oynayıp eğlenebileceği bir oyun. 5 Şubat 2016 tarihinde Speed of Race isimli oyunumuzu Steam Greenlight platformuna oyuncuların oylamasına sunduk ve 7 günde 2000 oyun arasından 15. olarak Steam platformunda satış hakkı elde ettik. The Last One isimli oyunumuz ise ortalama 1 yıldır geliştirme aşamasında ve 14 Ağustos tarihinde Beta sürecine geçti. The Last One kıyamet sonrası İstanbulu konu alan bir hayatta kalma FPS oyunudur.Yakın zaman içerisinde Steam Greenlight platfromunda oyuncuların oylamasına açılacaktır. Tazorg isimli oyunumuz ise ortalama 1 aydır geliştirme aşamasında. Oyunumuz hakkında henüz bilgi aktarımında bulunmuyoruz ancak çok yakında oyuncularımıza büyük süprizler yapacağız.Bunuda buradan duyuralım 🙂 Aynı zamanda Speed of Race geliştirilmeye devam ediyor.

the last one 2

Oyun yapmanın zorlu bir süreç olduğunu biliyoruz, siz de tüm emeklerinize karşılık yeri geldiğinde acımasız eleştiriler alabileceğinizi biliyorsunuz. Türk oyun sektörü, Türk oyuncular ve video oyunu geliştirmenin zorlukları hakkında ne diyebilirsiniz? Sizce Türk geliştiriciler ne kadar yol kat etti?

Biz oyuncularımıza elimizden gelenin en iyisini sunmayı hedefliyoruz tabii ki bazen oyuncuların beğenmediği, hoşuna gitmediği durumlar olabiliyor. Biz her zaman eleştirilere açık bir ekibiz. Oyunlarımızın fiyatları, oynanışı, tarzı gibi konuları oyuncularımız belirler. Yani biz eleştirileri bire bir dikkate alan bir ekibiz. Türk oyuncuları biraz zor beğenen oyuncu tipine sahip bu durumda onlardan fikirler almak oldukça önemli. Türkiye’de video oyun geliştirmek gerçekten çok zor. Phoenix ekibi bir şirket değil tamamen bağımsız geneli liselilerden oluşan genç bir ekip. Bu nedenlerden ötürü Türkiye’de hiç bir destekten faydalanamıyorsunuz. Yani sektörde tamamen yalnızsınız. Türk oyun geliştiricilerine verilen destekler gerçekten çok az.

The Last One’ın betasını test ettik, gördüğümüz kadarıyla şimdilik Dalga modu mevcut ve oyun bu haliyle online – coop ağırlıklı bir FPS oyunu gibi duruyor. Fakat siz bir hikaye modu olacağını da söylüyorsunuz, The Last One tek kişilik oynanışa mı ağırlık verecek, çoklu oynanışa mı?

Oyunda herhangi bir önem önceliğimiz yok. Dalga modu, çoklu oyuncu modu ve hikaye modu hepsi bizim için çok önemli.

the last one 1

The Last One’ı muhtemelen gelecek desteklerle de beraber Steam’de göreceğiz. Oyunda şehir olarak İstanbul seçilmiş ve anladığımız kadarıyla şimdilik sadece Türkçe dil desteği var. Globalleşme veya en azından yabancı oyunculara da yapımınızı sunma hedefiniz var mı? Uzun vadede beklentileriniz neler?

Oyun şu anda hem İngilizce, hem de Türkçe olarak oynanılabilir durumda. Diğer diller için de çalışmalarımız mevcut. Assasins Creed’den sonra ilk defa bir oyunda İstanbul’u göreceğiz. Tüm dünyanın İstanbul’a olan ilgisini herkes bilir. Eminim ki insanlar güzel bir hikaye ile buluşmuş İstanbul’u asla kaçırmaz.

The Last One’ın çıkış tarihi ve fiyatı hakkında bilgi verir misiniz? Ve son olarak da, sizi destekleyecek veya desteklemesini istediğiniz oyunculara iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Çıkış tarihi ve fiyatı ile ilgili şu an için net bir şey söylemem mümkün değil ancak Gaming İstanbul 2017 fuarında oyuncularımızı güzel sürprizler bekliyor. Biz oyunlarımızı, destekçilerimizle kol kola geliştiriyoruz. Bizi destekleyen ve destekleyecek olan herkese sonsuz teşekkürler.

İlginizi Çekebilir:   Yerli Yapım The Last One İddialı Geliyor
Hiç Benzer Yazı Bulunamadı Malesef :(

{can}

“Yerli Yapım Hayatta Kalma Oyunu: The Last One Röportajı” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir