Reklam Alanı
Rehberler 0

Webcam Nasıl Kapatılır?

Kulağa biraz garip geleceğini biliyoruz fakat bilgisayarınız üzerinden sizi izleyen kişiler olabilir. Daha da açık konuşursak, bazı sorunlu sanal korsanlar bilgisayar kameranızı evinizi veya çocuğunuzu gözetlemek için kullanıyor olabilir. Bu yazıda internete bağlı bir kameranın ne gibi sorunlara yol açabileceğinden bahsedeceğiz ve webcam nasıl kapatılır, webcam kapama sorusunu yanıtlayacağız.

Webcam kapama: Tehdit gerçek ve oldukça geniş

Webcamler, bilgisayar kameraları kesinlikle kullanışlı cihazlar ve dünyanın neresinde olursanız olun, arkadaşlarınız ve ailenizle iletişimde olmanızı sağlıyor. Fakat Örümcek Adam’ın bize öğrettiği bir şey varsa, büyük güçler büyük sorumluluk gerektirir. Bu webcamler de internete bağlı cihazlarda yer aldıkları için, hackerlar için kolay av hâlini alıyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda benzer çok fazla vaka yaşanırken, sanal sapıkların kadınları evlerindeki PC veya laptop kameralarıyla izledikleri tespit edildi. Üstelik artık bu zor bir işlem olmaktan çıktı ve insanlar kod yazmayı bilmeden dahi web kameraları üstünden bilgisayarlara erişebiliyorlar. Üstelik sadece sapıklar değil, başka kötü amaçlı kişiler de web kameralarını böyle kullanabiliyorlar.

Webcam nasıl kapatılır: Windows laptopta ayarlardan kapatın

Eğer bilgisayar kameranızı çok sık kullanmıyorsanız, Windows Aygıt Yöneticisi üstünden tamamen kapatabilirsiniz. Bunun için başlangıç menüsünden aygıt yöneticisini arayın ya da denetim masası üzerinden erişim sağlayın.

Aygıt yöneticisini açtığınızda karşınıza bir menü çıkacak ve bilgisayarınızdaki bağlı tüm donanımları listeleyecek. Burada webcami kapatmak için ‘Görüntüleme aygıtları’ yazan kısmı açın ve kameranızı bulun. Ardından kamera isminize sağ tıklayın ve Devre Dışı Bırak seçeneğini işaretleyin. Tabii tamamen kaldırmak istiyorsanız, doğrudan ‘Kaldır’ diyerek de silebilirsiniz.

Bu oldukça makul bir yöntemken, şunu da unutmamak gerekiyor ki bilgisayarınıza uzaktan erişim sağlayan hackerlar kameranızı tekrar aktif hâle getirebilir. Dolayısıyla güvenlik endişeleriniz varsa bir süre sonra tekrar kontrol edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:   Football Manager 2019 Ucuz Oyuncu Tavsiyeleri

Webcam nasıl kapatılır: Kameranın üstünü kapayın

Belki biraz ilkel bir çözüm gibi durabilir fakat dijital dünyanın en önemli isimleri bile aslında bu yönteme başvuruyor. Örneğin Facebook’un meşhur CEO’su Mark Zuckerberg ve şu anda FBI’ın başında olan isim daha önce webcamlerini bantla kapattıklarını itiraf etti. Hatta Mark Zuckerberg’in doğrudan böyle bir görüntüsü de medyaya yansıdı.

Bu çözümün en büyük avantajı ise tabii ki bantı istediğiniz zaman kaldırabiliyor oluşunuz. Tabii ki bunu yaparken bilgisayar kameranıza iz bırakabilecek sert bantlardan kaçının ve daha hafif yapışan, siyah-koyu renkli bantları tercih edin. Bu hem kolay, hem de ucuz bir metodken kameranızı tamamen güven altına alacaktır. Kullanmak istediğiniz zamanlarda ise basitçe bantı kaldırabilir ve devam edebilirsiniz. Hatta aynı yöntemi mikrofununuz için de uygulama şansınız var.

Webcam nasıl kapatılır: Harici kamerayı çıkarın

Eğer masaüstü bilgisayar sahibiyseniz ve harici bir kamera kullanıyorsanız çözüm çok daha basit. Kameraya ihtiyacınız olmadığı zamanlarda doğrudan cihazın USB bağlantısını kesin ve olası hacker tehlikelerine karşı güvenliği sağlayın.

Maalesef bugünlerde pek çok hacker insanları webcam yoluyla izlemekte ve bundan korunmanın en iyi yöntemi de bahsettiğimiz çözümleri uygulamak.

{can}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir