Reklam Alanı
İncelemeler 0

We Happy Few İncelemesi

Bağımsız yapımcı Compulsion Games tarafından geliştirilen  We Happy Few, Temmuz’un son haftasında oyuncuların beğenisine sunuldu.

Erken erişimde yayımlanan We Happy Few, ilginç konusu ve konseptiyle dikkat çeken yapımlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. Yapımcıların E3 etkinliğinde yaptığı tanıtımlarla şüphesiz merak uyandıran yapımlar arasına girmişti ve şimdi, her ne kadar tamamlanmamış olsa da, karşımızda!

Kısaca konusundan ve içeriğinden bahsedecek olursak We Happy Few, İngiltere’nin 1960’lı yıllardaki alternatif bir distopik dünyasında geçiyor. Bulunduğumuz bölge ise Wellington Wells isimli anormal kurallara sahip, ”joy” isimli haplarla uyuşturulmuş insanlarla dolu bir şehir. Oyundaki amacımız bu şehirden kaçmak olmasına rağmen bunun hiç de kolay olmayacağını tahmin edebilirsiniz. Anlayacağınız Orwellvari türü bir dünyada güvenlik güçlerine çok fazla anarşist davranış sergilemeden, süper güçlere de sahip olmayan normal bir vatandaş olarak kapana kısıldığımız bu şehirde yaşam mücadelesi vereceğiz.

Mutluluktan Kuşku Duymak

Öncelikle We Happy Few, birinci şahıs kamera açısıyla oynanan hayatta kalmaya dayalı bir macera oyunu olarak, çeşitli eşyalar toplayarak birleştirme, görevler yapma, kısmen serbestlik de tanımasıyla oldukça ilgi çekici bir yapım. Oyunun en önemli özelliklerinden biri olan crafting sistemi, oyun ilerledikçe tekdüze gelse de oluşturabileceğimiz ilaç, giysi, silah gibi eşyalarla şimdilik yeterli düzeyde bulunuyor. Ayrıca hayatta kalma faktörü olarak, susuzluğumuzu gidermek için haritada bulunan çeşmelerden su içmek, dinlenmek için ise kendimizin ya da başkasının yatağında uyumamız gerekiyor.

we-happy-few-2

Diğer yandan çevredeki posta kutularından, içine girdiğimiz evlerden ya da çeşitli bitkilerden topladığımız malzemeler ile ihtiyacımız olan şeyleri üretebiliyoruz. Bu açıdan her ne kadar kısıtlı da olsa bir ölçüde özgür bir oynanış sunuyor. Fakat şu aşamada özgürlük konusunda çok da büyük bir beklentiye girmemeniz gerektiğini de belirtelim.

İlginizi Çekebilir:   SKYHILL İncelemesi

Oyuna girdiğimizde karşılaştığımız atmosferin Bioshock’u andırdığını söylemek mümkün. Yaratmak istediği distopik evreni başarılı bir şekilde yansıtmasının yanı sıra karakterlerin seslendirmeleri de atmosferi muazzam kılıyor. Ancak oyunun dövüş mekaniklerine geldiğimizde ise sopa ya da ona benzer bir cisimle aynı şekilde vurmaktan oluşuyor. Dolayısıyla atmosferinin yanında çok da tatmin edici olmuyor. Fakat ilerleyen süreçte yapımcıların bu tür sorunların üstesinden geleceğini ve içeriğini daha da genişleteceğini düşünüyorum.

Genel olarak baktığımızda We Happy Few, son dönemde çıkan bağımsız yapımlar arasında beklentilerin en yüksek olduğu oyunlardan biri olarak görülüyor. Elbette henüz erken erişim aşamasında olan bir oyunun eksikliklerinin olması gayet normal. Şu anki haliyle ise We Happy Few’ı fazlasıyla merak edenleri hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Öte yandan, en azından şu an için, tamamlanmamış bir yapım olduğunun bilincinde olarak oyuna mesafeli yaklaşmanın da mantıklı olabileceği görüşündeyim.

We Happy Few, halihazırda bulunan harika atmosferi ve ilgi çekici hikayesini, daha geniş içerik ve sorunlardan arındırılmış haliyle birleştirerek tam sürüme geçtiğinde kesinlikle muhteşem bir oyun olacaktır. We Happy Few kesinlikle denemeniz gereken bir yapım; ancak bunun ne zaman olacağı tamamen sizin kararınıza kalmış.

We Happy Few Sistem Gereksinimleri

 

MİNİMUM:

 • İşletim Sistemi: 64 bit, Windows 7 ve üstü
 • İşlemci: Üç çekirdekli Intel veya AMD, 2.0 GHz veya daha hızlısı
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 460 GTX ya da AMD Radeon 5870 HD serisi ve yükseği; Mobile: NVIDIA GeForce GTX 580M ve yükseği
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 6 GB kullanılabilir alan

49 ₺
8.4

Oynanabilirlik

7.5/10

Ses ve Müzik

8.5/10

Grafik

8.0/10

Hikaye

9.0/10

Atmosfer

9.0/10

Artılar

 • Muhteşem atmosfer
 • Özgün hikaye
 • Kısmen serbest oynanış
 • Crafting sistemi
İlginizi Çekebilir:   Goliath İncelemesi

Eksiler

 • Tekdüze dövüş mekaniği
 • Ufak sorunlar ve eksiklikler

Taner Kartal {Taner}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir