Reklam Alanı
İncelemeler 0

Viktor Crysworth İncelemesi

Viktor Crysworth isimli bir bilim insanının dünyanın sonunu nasıl kontrol ettiğini görsel roman türünü kullanarak aktaran Viktor Crysworth, Türk yapımı ikinci görsel roman olarak 20 Mayıs 2020’de satışa sunuldu.

Sürükleyici Bir Bilim-Kurgu Hikayesi

Oyunda anlatılan hikaye, başta biraz kafaları karıştırsa da oyunda ilerledikçe daha da anlaşılır hale gelen bir bilim-kurgu hikayesi. Yedi farklı karakter bulunan hikayede ana karakter Viktor Crysworth isimli bir bilim insanı. Herkesin kendisine göre yorumlayabileceği bir karakter olan Viktor Crysworth; kimine göre bir kahraman, kimine göre ise baş düşman. Viktor Crysworth’ün dünyanın sonu için alacağı aksiyonlara biz karar veriyoruz ve bu seçimlere göre farklı sonlara ulaşabiliyoruz. Seçenekler, genel gidişatı tamamen değiştirmese de hikayenin nasıl sonlanacağına karar vermek ve farklı sonları deneyimlemek oldukça iyi hissettirdi. Hikayedeki karakterlerin tamamı derin bir şekilde işlenmese de ana karakterin düşünceleri iyi bir şekilde aktarılmış. Oyundaki metinler gayet özenle yazılmış ve birçoğunun altında farklı anlamlar bulunuyor. Metinleri okurken boş boş geçmektense ne demek istediğini düşündüğünüzde oyunun size vermek istediklerini daha iyi bir şekilde alıyorsunuz.

Sanat Tasarımı

Oyunun sanat tasarımı gerçekten başarılı buldum. Güzel bir ana menüyle karşılaştım oyuna ilk girdiğimde. Ana menüde kullanılan müzik seçimi de oyunun atmosferini iyi bir şekilde yansıtıyor. Oyun içerisinde iki farklı fon müziği bulunuyor. İkisi de oyunun atmosferine uygun ve tekrar eden müzikler. Oyundaki her bir bölüm farklı sahnelerle anlatımı destekliyor. Animasyonlu sahneler, bölüm içerisinde sürekli tekrar ediyor. Her bir tekrarın başında ise “göz kırpma” efekti eklenmiş. Bu da nabız hissiyatı veriyor ve oyunun atmosferini daha da iyi hissetmenizi sağlıyor. Sahneler de diyaloglar gibi detaylı ve inceledikçe daha da içine girdim oyunun. Ayrıca dil kullanımının da oldukça başarılı olduğunu eklemeliyim. İngilizce ve Türkçe dilleri hatasız ve özenli kullanılmış.

İlginizi Çekebilir:   8-Bit Armies İncelemesi

Teknik Detaylar

Oyun teknik açıdan da başarılı. Oynanış tıpkı diğer görsel romanlar gibi işleniyor. Kontroller oldukça basit ve olması gerektiği gibi. Animasyonlar akıcı. Yazıların geçişi, menüler arasında geçiş, seçim ekranları vs. oldukça kaygan. Kayıt sistemi de başarılı bir şekilde çalışıyor. İstediğiniz yerde kaydedip daha sonra oraya geri dönüş yapabiliyorsunuz. Bir sürü kayıt alanı da bulunmakta. Farklı bir seçeneği seçmek istediğinizde “Atla” tuşuna basarak daha önce okuduğunuz diyalogları hızlıca geçebiliyorsunuz. Ayarlar sekmesinden metin hızı, otomatik ilerleme süresi vb. seçenekleri istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Ben ana menü içerisinde bir tane hatayla karşılaştım ancak oyunun akışını bozan türden bir hata değildi. Oyun esnasında herhangi bir hatayla karşılaşmadım. Geri bildirimlere önem verdikleri için yapımcı ekibe teşekkür ederim.

Özetle Viktor Crysworth; yapmak istediği şeyleri başarıyla yapan, güzel ve ilgi çekici bir hikayeye sahip olan ve iyi sanat tasarımına sahip bir görsel roman. Bilim-kurgu türünü sevenlerin keyifle okuyacağı bir hikayesi olduğunu düşünüyorum.

Viktor Crysworth

₺10
9.1

Oynanabilirlik

10.0/10

Ses ve Müzik

8.5/10

Görsellik

9.0/10

Hikaye

9.0/10

Artılar

  • Sürükleyici hikaye
  • Başarılı sanat tasarımı

{Anıl Atıcı}

Uzun süredir indieTurk'te yazan Anıl, teknoloji ve oyun dünyasıyla yakından ilgili.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir