Reklam Alanı
İncelemeler 1

The Witcher 3: Wild Hunt – Game of the Year Edition İncelemesi

The Witcher 3: Wild Hunt – Game of the Year Edition geçtiğimiz günlerde CD Projekt Red tarafından Steam ve GOG.com üzerinden satışa sunuldu. Her ne kadar orijinal oyundan farklı olarak pek fazla içerik bulunmasa da, The Witcher 3: Wild Hunt – GOTY’da Hearts of Stone ve Blood & Wine genişleme paketleri bulunuyor. Haliyle bu da saatlerce ekstradan oynanış süresi, yeni özellikler ve keşfedilecek alanlar anlamına geliyor.

Elbette The Witcher 3: Wild Hunt – Game of the Year Edition‘da bugüne kadar oyuna dair yayınlanan tüm içerikler yer alıyor, buna silahlar, zırhlar, yan görevler, çeşitli oyun modları ve yeni GWENT kartları da dahil. Peki genel olarak, Wild Hunt’ın kendisi bize ne sunuyor? En başta söyleyelim ki, oyun geniş, oldukça geniş ve neredeyse kendinizi kaybediyorsunuz. Her kuytuda, her köşede bir hayat var ve Geralt’la birlikte adeta bu evrende yaşıyorsunuz, aldığınız her görevde bir fark yarattığınızı hissediyorsunuz. Bunlar The Witcher 3’ün en temel artıları ve basitçe özetlersek, oyunun içeriği son derece geniş.

Geralt ve onun dünyasında şahsen düzinelerce saat harcadım ve yine de karşıma beni içine çeken, henüz keşfetmediğim kısımlar çıktı. Her ne kadar ana hikaye genel olarak ‘jenerik’ ve basit kalsa da, işin özü diyalogların ağırlığında saklandı. Tavasını arayan bir kadına yardım ederken de, Bloody Baron’un kanlı işlerinde de oyun hep farklı bir duygu yaşatmayı başarıryor. Kaldı ki, bu da günümüzün basitleşen oyunlarında nadiren karşımıza çıkan bir özellik.

witcher-3-incelemesi

Ana hikaye hızlıca oynanarak (buna hızlıca denebilirse) yaklaşık 50-60 saat içinde tamamlanıyor ama Geralt’ın dünyası sizi hala içine çekmeye devam ediyor. Diğer oyunlara göre The Witcher 3’teki yan görevler çok daha ilgi çekici. Ortalama bir RPG oyuncusu muhtemelen The Witcher 3: Wild Hunt – Game of the Year Edition üzerinde en azından 200 saat harcayacaktır ve bunun her dakikası da değiyor. Ayrılan patikalar, seçimler var ve bunlar çoğu zaman da siyah-beyaz zıtlığında değil. Verdiğiniz kararların oyunun dünyasındaki ağırlığını hissediyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:   Gears 5 İncelemesi

‘Açık Dünya’ Sözünün Hakkını Veriyor

Daha önce hiç Witcher oyunu oynamayanlar için, Wild Hunt’ta pek çok eski ve yeni özellik olduğunu söyleyelim. Açık dünya tecrübesi sunulan yapımda bölgeler kısımlara ayrılıyor ve her biri de devasa yapıdalar. En güzel yanı da buraları öyle kolay kolay keşfedememeniz ve her köşede saklanmış gizli hazinelerin, yan görevlerin çıkabilme ihtimali.

RPG türüne yakışır şekilde karşımıza diyalog bolluğu çıkaran ve akıcı şekilde ilerleyen The Witcher 3’te iki çeşit saldırı tipi var; hafif ve ağır. Bunları karıştıran oyuncular muhtemelen sadece RPG değil, aynı zamanda The Witcher 3’ten bir aksiyon oyunu havası da alacaktır. Witcher’ı diğerlerinden ayıran ise potion ve oil sistemi diyebiliriz. Geralt, iki kılıç taşıyor ve bunlardan birisi insanlar için, diğeri de tabii ki canavarlar için. Canavar avlamak, adından da anlaşılacağı gibi oyunun önemli bir kısmını kapsıyor ve onların izini sürerek peşlerine düşüyorsunuz.

Çok çeşitli büyülerin olduğu ve tıpkı diğer oyunlardaki gibi geliştirilebildiği The Witcher 3 muhtemelen serinin en başarılı oyunu demeliyim. Dünyasına, derin mekaniklerine bir kere dalış yaptığınızda kurtulmak hiç de kolay olmuyor ve bir türlü oyundan çıkamaz hale geliyorsunuz.

Ufak tefek hatalar, yazıların bazen okunamayacak şekilde gözükmesi gibi sorunlar yer yer insanı gerse de, The Witcher 3: Wild Hunt özünde son derece ciddi harcanmış, kalite kontrolleri yapılmış sorunsuz bir oyun. Geniş dünyasıyla, diyaloglarıyla, dövüş mekanikleriyle ve inanılmaz görselliğiyle eminiz ki GOTY paketinden sonra yüzlerce saatinizi sizden götürecektir.

The Witcher 3: Wild Hunt - Game of the Year Edition

75₺
9.4

Oynanabilirlik

9.5/10

Ses ve Müzik

9.3/10

Grafik

9.2/10

Hikaye

9.0/10

Atmosfer

9.8/10
İlginizi Çekebilir:   Planescape: Torment İncelemesi

Artılar

  • Uzun süren oynanış
  • Kalitesine kıyasla ucuz fiyat
  • Zevkli görevler

Eksiler

  • Ufak hatalar
  • Konuşma yazılarını görememe

{can}

“The Witcher 3: Wild Hunt – Game of the Year Edition İncelemesi” üzerine 1 yorum

  1. Witcher 3 Wild Hunt oyununu gerçekten güzel şekilde anlatmışsınız, başarılı inceleme için tebrik eder ve incelemelerinizin devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir