Reklam Alanı
Genel 0

The Elder Scrolls V: Skyrim İncelemesi

The Elder Scrolls V: Skyrim, 2011 yılının Kasım Ayı’nda Bethesda tarafından piyasaya sunuldu. Creation Engine ile geliştirilen açık dünya ve rol yapma oyunu The Elder Scrolls V: Skyrim, bugüne kadar milyonlarca sattı ve birçok oyuncunun en sevdiği oyun oldu. Peki onu bu kadar sevilen bir oyun yapan nedir? Bugün ilk incelemem ile birlikte bunun cevabını vermeye çalışacağım.

The Elder Scrolls V: Skyrim’in bu kadar sevilmesinin başlıca nedenlerinden birisi kesinlikle hikayesi. The Elder Scrolls V: Skyrim zengin dünyasında bir sürü zindan, şehir, farklı insanlar ve farklı hikayeler bulunduruyor. Zindanlardaki kütüphanelerden bulduğunuz kitaplar, şehir şehir gezerken karşınıza çıkan insanlar ve onların hikayeleri çok çeşitli ve etkileyici. O kadar çok farklılık var ki, hepsini tek tek gezip, okuyup bitirmek neredeyse imkansız. Bunların yanı sıra Ejderdoğan’ın kendi hikayesi ve yaşadıkları oldukça büyüleyici. Oyunda bulunan loncalar hem karakterinizi geliştirmeniz açısından, hem de hikayeleri açısından kesinlikle oyunun en güzel kısımlarından biriydi.

Bir başka sebep ise önceki paragrafta da bahsettiğim gibi oyunun zenginliği. Benim için bir oyunda ne kadar fazla çeşitlilik varsa, o oyun o kadar güzeldir. Sürekli aynı şeyi yapmak bana hiçbir zaman keyif vermemiştir. The Elder Scrolls V: Skyrim’i oynamaya ilk başladığımda onu normal bir rol yapma oyunu gibi düşünmüştüm ve beklentilerim çok yüksek değildi. Fakat oyunda gelişmeye başladıkça ve oyunun dünyasını keşfetmeye başladıkça daha da çok bağlandım. Bir süreden sonra oyunun ana hikayesini bırakıp, şehir şehir gezmeye ve dünyayı keşfetmeye çıkmıştım. Bir sürü zindan, geniş bir açık dünya, dolu dolu tasarlanmış şehirler oyunu gözümde bir üst seviyeye çok rahatlıkla taşımıştı.

Bir oyunun mekanikleri en az diğer faktörler kadar önemlidir. Çünkü mekanikler kötü olursa, diğer faktörler ne kadar iyi olsa da oyun keyif vermez. The Elder Scrolls V: Skyrim’in mekanikler konusunda bazı sıkıntıları var diyebilirim. En önemli mekaniklerden birisi olan savaş mekanikleri biraz zayıf kalmış. Vuruş hisleri çok kötü. Fakat savaş ve hareket  gibi mekanikleri geliştiren modlar bulunmakta.

İlginizi Çekebilir:   Infected Shelter Steam'de

Gelelim oyunun grafiklerine. Öncelikle oyunun 2011 yılında çıkmış olduğunu hatırlatmak istiyorum. Oyunun grafikleri atmosferi yansıtma, ışıklandırmalar, dokular bakımından ne kadar başarılı da olsa da alan derinliğinin biraz zayıf kaldığını belirtmeliyim. Belki çoğu oyuncu bunun farkına bile varmamıştır ancak belirtmekte fayda olduğunu düşünüyorum.

The Elder Scrolls V: Skyrim’in müziklerini bir kelime ile açıklayacak olsam bu kelime kesinlikle “şaheser” olurdu. The Elder Scrolls V: Skyrim’in müzikleri serinin önceki oyunlarında olduğu gibi yine Jeremy Soule tarafından bestelenmiş. Çıkarttığı harika işten dolayı başta Jeremy Soule olmak üzere tüm ekibini kutluyor ve teşekkür ediyorum.


The Elder Scrolls V: Skyrim’in bu kadar sevilmesinin bir başka sebebi ise şüphesiz mod desteği. The Elder Scrolls V: Skyrim, modlar bakımından belki de en zengin içeriğe sahip oyunlardan birisi. Grafikleri güzelleştiren modlar, yeni mekanlarda geçen yeni hikayeler içeren modlar, eğlenmek için indirebileceğiniz değişik modlar, silah ve zırh modları gibi bir sürü mod oyunu hem oynama süresini artırıyor, hem de eğlenceyi ikiye katlıyor.

The Elder Scrolls V: Skyrim’in 3 DLC’si hakkında düşüncelerim de olumlu yönde. Eğer alabilirseniz DLC’leri de almanızı tavsiye ederim çünkü hikaye ve yeni içerik bakımından kesinlikle fiyatlarını hakediyorlar.

The Elder Scrolls V: Skyrim hakkında genel anlamda olumlu yönde yorum yaptım fakat oyunun olumsuz taraflarına da değinmek gerek. Hikaye bakımından her ne kadar kendi başına iyi olsa da serinin diğer oyunlarına göre biraz zayıf kalıyor. Kitapları kullanarak hikaye anlatımı okumak istemeyen oyuncuların canını sıkabiliyor. En sevmediğim yanı ise hataları. Oyun tam sürümde olmasına rağmen çok can sıkan ve ilerlemenizi engelleyen oyun hataları bulunuyor.

Biraz fazla uzattım sanırım, kısaca özetlemek gerekirse The Elder Scrolls V: Skyrim parasını hakediyor. Alıp bir şans vermeniz gerektiğini düşünüyorum. Hiçbir şey için geç değil henüz.

İlginizi Çekebilir:   Far Cry 5 Hileleri

The Elder Scrolls V: Skyrim

31₺
8

Oynanabilirlik

7.0/10

Ses ve Müzik

9.0/10

Grafik

7.5/10

Hikaye

8.5/10

Atmosfer

8.0/10

Artılar

  • Güzel Atmosfer
  • Güzel Hikaye
  • Fazla Çeşitlilik

Eksiler

  • Oyun Hataları
  • Kötü Hikaye Anlatımı

{Anıl Atıcı}

Uzun süredir indieTurk'te yazan Anıl, teknoloji ve oyun dünyasıyla yakından ilgili.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir