Reklam Alanı
İncelemeler 0

Song of the Deep İncelemesi

Insomniac Games tarafından geliştirilen Song of the Deep, adından da anlaşılacağı üzere su altı dünyasında geçen metroidvania türünde bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Fantastik ve çizgisel olmayan interaktif oynanışıyla dikkat çeken Song of the Deep, hikayesiyle ve müzikleriyle de oyuncuları kendisine çekiyor.

Oyunda kayıp babasının ardındaki bilinmeyen gerçekleri açığa çıkarmak isteyen genç bir kızı kontrol edeceğiz. Elbette bir denizaltı aracılığıyla çıkacağımız bu yolculukta eşsiz bir şekilde yansıtılan su altı dünyasını keşfederek, çeşitli düşmanlarla ve bulmacalarla yüzleşeceğiz.

Song of the Deep içerisinde kontrol ettiğimiz denizaltı ile muhteşem su altı atmosferi eşliğinde maceramıza başlıyoruz. Oynarken karakterimizin monologları eşliğinde interaktif su altı dünyasında karşılaştığımız bulmacalarla ve de düşmanlarla uğraşıyoruz. Bulmacaların çoğunlukla geçit açmak için bir heykelin parçasını tamamlamaya yönelik olduğunu söyleyebiliriz. Haritanın belirli yerlerinde farklı yöntemlerle bu parçayı yerine koyarak geçitleri açabiliyoruz ve yolculuğumuza devam ediyoruz.

song-of-the-deep

Keşfedilecek Daha Çok Şey Var

Song of the Deep her ne kadar belli bir hikaye çizgisine sadık kalsa da bunun haricinde haritanın çoğu yerinde keşfedilecek yeni şeyler bulabiliyoruz. Örneğin; su altında bulduğumuz deniz yıldızı gibi yaratıkları bir yaratığa “satarak” para kazanabiliyor ya da gizli yerlerde hazineler bulabiliyoruz. Topladığımız paralarla yine belli noktalarda denizaltımızın silahlarını, hızını vs geliştirebiliyoruz.

Yarattığı atmosferi oyunun belki de en iyi yönü. Gerek grafik ve karakterlerin tasarımları gerekse müzikleriyle oluşturulan atmosferin fazlasıyla tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz. Metroidvania türünün özelliklerini yansıtan iki boyutlu oynanışı, söz konusu atmosferi ve hikayesiyle birleşince oynanışı zevkli ve sonuna kadar gidebileceğiniz bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Ek olarak kontrolleri de gayet yerinde ve kimine göre biraz zor gelebilecek seviyede yapılmış. Ancak konsollara da çıkmış olan Song of the Deep’in bu platformlara çok daha uygun olduğunu düşünüyorum.

İlginizi Çekebilir:   TurnOn İncelemesi

Her ne kadar Song of the Deep’te dövüş ön planda değilse de dövüş sisteminin monoton olduğunu belirtmek gerekir. Karşımıza çıkan agresif deniz canlılarını ya da bölüm sonu canavarlarını öldürmek biraz zevksiz geliyor. Ama dediğimiz gibi oyun esas olarak keşfetmeye ve bulmaca çözmeye dayalı. Dolayısıyla bu husus olumsuzluk yaratsa da oyunun genel seviyesini çok da fazla düşürmüyor.

Özetlersek Song of the Deep, bu yaz çıkan bağımsız yapımlar içerisinde türünün en iyi örneklerinden biri. İlgi çekici hikayesi ve atmosferi ile ortalama üstü oynanabilirliğiyle size 5-7 saat arası güzel vakit geçirtecektir. Keza geliştirme seçeneklerinin bulunması ve interaktif oynanışıyla bu ilgiyi diri tutmayı başarıyor. Belki oyunun kontrolleri ve dövüş sistemi bazıları için olumsuz karşılanabilir; ancak Song of the Deep kesinlikle denemeye değer bir yapım.

Song of the Deep Sistem Gereksinimleri

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7 veya üstü
  • İşlemci: 4 CPUs, >= 2.0 Ghz
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: 1GB VRAM veya üstü
  • DirectX: Sürüm 11
  • Depolama: 3 GB kullanılabilir alan

Song of the Deep

24 ₺
7.8

Oynanabilirlik

7.5/10

Ses ve Müzik

7.5/10

Grafik

8.0/10

Hikaye

8.0/10

Atmosfer

8.0/10

Artılar

  • Atmosfer
  • İnteraktif oynanış
  • Ses ve müzik

Eksiler

  • Dövüş sistemi

Taner Kartal {Taner}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir