Reklam Alanı
Teknoloji 0

Shazam Artık Resmen Apple’a Ait

Apple bugün yaptığı duyuruyla müzik tanımlama servisi Shazam’ı bünyesine kattığını duyurdu. Anlaşma tamamen ‘kartlar açık’ şekilde yapılırken, Apple aslında bu servisi Aralık 2017 tarihinde satın almıştı fakat şimdi resmiyete kavuştu.

Shazam normalde Apple’ın App Store uygulama mağazasında ilk uygulamalardan birisiydi. Şimdi ise Apple’ın Shazam’ı kendi bünyesine kattıktan sonra daha ilgi çekici hareketler ve yatırımlar yapması bekleniyor.

Şu anda Google’ın Pixel 2 ve Pixel 2 XL cihazları telefonda çalan şarkıları gösterebiliyor. Shazam’ı satın alan Apple şimdi benzer bir özelliği iPhone’lara ekleyebilir.

Muhtemelen bu satın alım Apple Siri’nin şarkı tanımlama özelliğini geliştirecektir. Shazam’la birleştiği zaman daha derin bir entegrasyon olacağı konuşulurken, Apple’ın bu hamleyle gücüne güç katacağını tahmin etmek zor değil.

Shazam’ın en etkileyici özelliği ise çalan şarkıları çok hızlı ve doğru bir şekilde, sadece birkaç saniye içinde tanımlayabilmesi. Apple giderek kendi nöral motorunu geliştirirken, Shazam da yararlı bir eklenti olacak gibi duruyor.

Orijinal adı 2580 olan ve ilk olarak İngiltere’de 2002 yılında yayınlanan Shazam’ı kullanırken o zamanlar dört haneli bir numarayı arıyordunuz ve şarkıyı 30 saniye dinlettikten sonra size ayrıntılarını veriyordu.

2018 yılında ise uygulama artık eskisi kadar popüler değil.

İlginizi Çekebilir:   Android 10. Yılını Doldurdu

{can}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir