Reklam Alanı
İncelemeler 0

RIOT: Civil Unrest İncelemesi

IV Productions tarafından geliştirilen RIOT: Civil Unrest, gerçek zamanlı bir isyan simülasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Esasen 6 Aralık 2017 tarihinde erken erişimde yayınlanan oyun, 4 Şubat 2019 tarihinde tam sürüme geçti. Dolayısıyla erken erişimden bu yana geçen süre içerisinde gelen geri bildirimler neticesinde oyunda pek çok iyileştirmeler ve eklemeler yapıldı.

Küresel ekonomik kriz nedeniyle ortaya çıkan toplumsal eşitsizliğin sebep olduğu kaosun ve huzursuzluğun toplumlara yansımasını konu alan RIOT: Civil Unrest, 8-bit türündeki grafikleriyle bu atmosferi yaratmaya çalışıyor.

Oyunun tasarım aşamasıyla ilgili kısa bir bilgi vermek gerekirse, RIOT: Civil Unrest’in yaratıcısı Leonard Menchiari, İtalya’da gerçekleşen NoTAV protestolarını gözlemleyerek, bu gözlemlerden elde ettiği sonuçları oyunda yansıtmayı amaçlamıştır.

Emniyet Güçleri ve İsyancılar Karşı Karşıya

RIOT: Civil Unrest içerisinde 30’un üzerinde tekli senaryo bulunuyor ve her bir senaryo kendisine ait bir kriz barındırıyor. Tren yolu yapım çalışmaları nedeniyle doğaya verilecek büyük ölçüde zarar, halkın ödediği vergilerle toplanmış ve hükümetin harcadığı gerekli(?) milyonlarca Euro, çöp arıtma tesisi yapımı için şehir dışında yaşayan halkın evlerinden olması gibi nedenlerle farklı ülkelerde halk sokağa dökülüyor. Tabii ki eylemcilerin taşkınlıklarını önlemek de polisin işi olduğundan dolayı protestocular karşılarında güvenlik güçlerini buluyor. RIOT: Civil Unrest de bu noktada başlıyor.

Cop Darbelerine Karşı Sakinliği Korumak…

Hikaye modunda ilk yapmamız gereken şey hangi kriz içerisinde hangi zorlukta oynayacağımızı seçmek olacak. Ancak asıl önemli kısım tarafımızı seçmek. Eğer isyancıların tarafında olacaksak grubumuzun özelliklerini belirlememiz gerekiyor. Ne kadar pankart taşıyacağımız, zırh durumumuz, grupların sahip olduğu eşyaları belirlemek önemli. Taş, molotov, megafon, sosyal medya desteği gibi eşyaları gruplarımıza ekleyebiliyoruz. Örneğin; megafonla yoldaşlarımıza çağrı yapmak ekipleri belli bir yerde toplamamızı sağlıyor. Sosyal medya ile çağrı yapmak daha fazla yoldaşın gelmesi demek. Taş ve molotov ise… Tahmin edeceğiniz gibi olayların kızıştığı, tansiyonun arttığı, olayların inceldiği yerden koptuğu noktada devreye giriyor. Elbette bu aşamada polislerin vereceği karşılığın şiddeti de artıyor. Her iki tarafı da oynadığımız için bu kısma az sonra değineceğim. Oyundaki amaç ise protestocu tarafındaysak bölgemizi belli bir süre emniyet güçlerinden korumak oluyor. Bu süreçte hiç şiddete de bulaşmayabileceğinizi de belirtmek isteriz. Her ne kadar bazı yoldaşlarımız cop darbelerine maruz kalsa da sakinliği korumakta fayda var.

İlginizi Çekebilir:   Deadlight: Director’s Cut İncelemesi

Kalabalığı Sakinleştirmek mi Önemli, Yoksa Tamamen Dağıtmak mı?

Emniyet güçleri tarafındayken amacımız protestocuların bölgesine girip, ki buraya girmek her zaman kolay olmuyor, olayı kontrol altına almamız bizden isteniyor. Tabii ki öncesinde ekibimizin yapısını kurmamız gerekiyor. Birliklerimizin türünü (özel kuvvet, çevik kuvvet, silahlı birlikler vs) seçtikten sonra protestocuların bölgesine girmeye çalışıyoruz. Amacımız usulüne uygun olarak barışçıl bir yolla çözmek ama belirttiğimiz gibi her zaman bu şekilde işler yürümüyor. Cop darbeleri, gaz bombaları, TOMA’lar ve hatta tanklarla karşılık vermemiz gereken durumlar da meydana gelebiliyor.

Herkese Hitap Etmese de Özgün Bir Atmosfer

RIOT: Civil Unrest, gerçek zamanlı strateji oyunları arasında konusuyla ilgi çeken bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Oyunun 8-bit grafiklerle yarattığı atmosfer gayet başarılı ve oyunun içinde tutmaya yarıyor. Oynanış ise strateji oyunlarına alışkın bir oyuncu için öğrenmesi kolay. Oynanışın da bazı ufak hatalara rastlamak mümkün, ama yapımcılar genel olarak ilgili olduğundan dolayı erken erişiminden bu yana hayli gelişim kaydetti. Dolayısıyla umut vadeden bir yapım diyebiliriz.

Özetlemek gerekirse RIOT: Civil Unrest herkesin seveceği türden bir oyun değil ama gerçek zamanlı strateji oyunu seviyorsanız, bir isyan simülatörü nasıl olur diye merak ediyorsanız şans vermeniz gereken bir olduğunu söyleyebilirim. Çok oyunculu oynanabilme olanağı da sunması oyunun önemli artılarından biri.

RIOT: Civil Unrest

27 ₺
7.4

Oynanabilirlik

7.0/10

Ses ve Müzik

7.0/10

Grafik

7.5/10

Hikaye

7.5/10

Atmosfer

8.0/10

Artılar

  • Özgün konusu
  • Atmosfer

Eksiler

  • Kontroller

Taner Kartal {Taner}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir