Reklam Alanı
ps5 kontrolcüsü
Genel 0

PlayStation 5’in Kontrolcüsü DualSense Duyuruldu

Yeni nesil konsollar duyurulmaya başlandı. Özellikle son zamanlarda yeni nesil konsolların teknik detayları ile ilgili birçok bilgi paylaşıldı. Ancak konsolların terraflopları gibi teknik detayları birçok oyuncuyu o kadar da ilgilendirmiyor. Bütün oyuncuları ilgilendiren ve herkesin merakla beklediği şey ise kontrolcüler. PlayStation, dün gece yeni nesil konsolunun kablosuz kontrolcüsü olan DualSense’i duyurdu.

PlayStation Dual Sense Özellikleri

Sony’nin paylaştığı blog yazısına göre DualSense’in tasarımı tamamlandı ve geliştiricilere dağıtılıyor. Bu da kontrolcünün oyunculara gösterime hazır olduğu anlamına geliyor.

yeni-ps5-kontrolcüsü

Sony bu sefer amaçlarının, “DualShock 4’ün sevilen özelliklerini koruyup yeni ve işlevsel özellikler ekleyip dizaynı değiştirmek. olduğunu belirtti. Bu amaçla yeni DualSense’e Sony’nin yeni geliştirdiği titreşim geribildirimi sistemi eklendi. Bu sistem sayesinde, oyunu oynarken kontrolcüdeki her yüzeye farklı tepki gösteren titreşim sistemiyle oyunu daha iyi hissedeceksiniz. Bunun yanı sıra yeni tetik tuşları sayesinde yaptığınız aksiyonların ağırlığını daha iyi hissedebileceksiniz. Bir yay kullanarak ok atmak, pompalı bir tüfekle ateş etmek ve makineli bir tüfekle ateş etmek farklı hislere sahip olacak.

DualSense’in bir diğer özelliği ise içinde bir mikrofon bulunduruyor olması. Kontrolcünün içinde bulunan mikrofonla arkadaşlarınızla oyun oynarken mikrofonlu bir kulaklığa ihtiyaç duymadan iletişim kurabileceksiniz. Ancak isterseniz kendi kulaklığınızın mikrofonunu da kullanabileceksiniz. Ayrıca DualShock 4’te bulunan Share butonu kaldırıldı ve yerine Create butonu getirildi. Create butonu da Share butonu ile aynı görevi görecek. Tam olarak nasıl kullanıldığı hakkında çok detaylı bilgi paylaşılmasa da Sony’nin açıklamalarına göre Create butonunun, oyuncuların kendileriyle veya dünyayla paylaşabilecekleri epik oyun içeriği oluşturmaları için öncü yeni yollar sunacağı söyleniyor.

yeni-ps5-kolu

“Genel olarak, bu tasarıma geçmeden önce son birkaç senedir bir sürü farklı konsept ve yüzlerce farklı modelden geçtik. DualSense, çeşitli el boyutlarına sahip birçok oyuncu tarafından test edildi. Bu sayede iyi bir ergonomiyle istediğimiz konfor seviyesine ulaştık. DualSense ile asıl amacımız oyuncuların oyuna girdikleri andan itibaren oyunun içine girme ve kontrolcünün ellerinin bir parçası olması hissini vermek. Oyun oynarken kontrolcünün elinizde olduğunu unutturmayı hedefliyoruz.”

İlginizi Çekebilir:   Nvidia GeForce Experience Kullanım Rehberi

Sony, PlayStation 5’in Ekim ve Aralık ayları arasında çıkacağını ve konsolun son dizaynının önümüzdeki aylar içerisinde açıklanacağını tekrarladı.

{Anıl Atıcı}

Uzun süredir indieTurk'te yazan Anıl, teknoloji ve oyun dünyasıyla yakından ilgili.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir