Editörden 0

PayPal’in Türkiye’ye Veda Etmesi Oyun Sektörünü Nasıl Etkiler?

Geçtiğimiz günlerde Paypal’ın Türkiye’den çekilmesine yönelik yayımladığı açıklama başta internet üzerinden alışveriş yapanlar olmak üzere pek çok kişiyi adeta şoke etti. 6 Haziran tarihinden itibaren uygulamaya geçecek olan zorunlu karar dolayısıyla artık PayPal üzerinden para gönderimi ya da alımı yapamayacağız.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, PayPal’ın Türkiye’de faaliyet göstermesi için izin başvurusunu reddetmesiyle başlayan süreçte son aşamaya geliniyor.

Şimdi ne olacak?

Aslında bu herkesin kafasını kurcalayan bir soru. Şu esnada sadece birtakım varsayımlar etrafında açıklamalar yapılabilir. Elbette bunların en mantıklısı bir alternatifin bulunabilmesi ve uygulanılması olacaktır.

Bildiğimiz gibi PayPal ile internet üzerinden alışveriş yapıldığında Türk Lirası para birimine çevirip ödeme yapmadıkça komisyon kesilmiyordu. Bu da yapılan alışverişlerde fiyatlandırmayı adil ve tercih edilebilir kılıyordu. Ancak alternatif varsayımından yola çıkarsak, bu sistemden nemalanmaya çalışan kesim mutlaka olacaktır. Dolayısıyla tüketicinin cebinden çıkan para da artacaktır. Basit iktisadi teoriye göre bir malın fiyatının artması o mala olan talebi düşürür mantığı işleyebilir.

Aynı şekilde kullandığımız kredi kartları ya da banka kartları da internet üzerinden, özellikle yurt dışından yapılan alışveriş işlemlerinde belli bir miktar komisyon kesiliyor. Bu da eskisi gibi alışverişe devam etmek isteyen tüketicilere maliyet bindirecektir ve söz konusu kartların kullanımının yaygınlaşmasıyla tüketicilere bazı yükümlülükler getirebilecektir. Örneğin; hesap işletim ücreti, komisyon oranlarının yüksekliği, işlem ücreti gibi.

Peki, ana konumuz oyun olduğuna göre sektör nasıl etkilenebilir?

Bu konunun da alışverişle doğrudan ilgili olduğunu söylemek mümkün. İstisnai olarak Steam üzerinden satılan oyunlarda ülkeye göre fiyat farklılaştırması yapıldığından dolayı, Steam’den yapılan alışverişlerin bu açıdan çok fazla etkileneceğini söyleyemeyiz. Fakat özellikle Humble Indie Bundle, Indie Gala, Bundle Stars gibi sitelerden yapılan oyun alışverişlerinde komisyon ödemek istemeyen kesimin ne kadar olacağını kestirmek gerekir. Önümüzdeki günlerde daha da netleşecek olan bu durumda, özellikle bundle sitelerinde satılan oyunların satın alımında, yukarıda bahsettiğimiz basit iktisadi teori çerçevesinde, bir azalış beklemek yanlış olmaz. Bu bağlamda, en azından orijinal bağımsız oyunlara olan ilginin de belirli bir miktarda azalması beklentiler dahilinde bulunuyor.

İlginizi Çekebilir:   Football Manager 2019 En İyi Serbest Oyuncular

Tabii ki yaptığımız bu açıklamalar henüz beklentilerden ibaret. Ancak gerçekleşme olasılığını hesaba katarsak sadece oyunların tüketimini değil, ilgiyi de azaltabilme potansiyeline sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Paypal’in tekrar dönmesini sevdiceği dört gözle bekler gibi, yüksek boyutlu AAA oyunun 300 kb hızla inmesini bekler gibi biraz da umutsuzca bekleyeceğiz.

gotsamwell

Taner Kartal {Taner}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir