Reklam Alanı
Editörden 1

Oyun Oynamak Çocuklar İçin Zararlı mı?

Televizyon programlarında, gazetelerde sık sık ‘Oyunlar zararlı mı?’ sorusuna denk gelmişsinizdir. Hem çocuk psikologları, hem de bilim adamları oyun oynamanın negatif ve pozitif etkileri üzerine çalışmalar yaparken, toplumda bu konuya dair yanlış veya doğru çeşitli yargılar var. Eskiden daha çok TV izlemek çocuklar için zararlı mı sorusu sorulurdu fakat bu artık günümüzde oyunlara evrildi. Öyleyse, oyun oynamak zararlı mıdır? Fazla oyun oynamak çocukları etkiler mi? Bu konuda farklı görüşler olsa da, kesin olarak bazı maddeler var ve oyun oynamanın zararları o kadar da çok değil.

Bilgisayar oyunlarının yararları ve zararları

Sanılanın aksine, bilgisayar oyunu oynamanın pek çok faydası da var ve sanıldığı gibi günah keçisi değiller. Aslına bakarsanız, birçok çizgi film bile bazen çocukların sağlığı açısından daha zararlı olabilir. Üstelik oyunlarda yaş sınırlaması da bulunuyor ve çocuklara bunları oynatıp oynatmamak ebeveynin sorumluluğunda. Yani genel bir tanımla oyun oynamak çocuklar için zararlı diyemeyiz. Peki oyun oynamanın faydaları neler?

 1. Oyun oynayan çocuklar talimatlara ve kurallara uymayı öğrenir.
 2. Problem çözme becerilerini geliştirirler, karışık bulmacalar bu konuda yardımcı olur.
 3. El ve göz koordinasyonları, mekansal yetenekleri hiç olmadığı kadar gelişir.
 4. Planlamayı, kaynak yönetimini ve lojistiği kavrarlar.
 5. Aynı anda birden fazla işi yapmayı, takip etmeyi ve fazla nesneyi-işi kontrol etmeyi öğrenirler.

Oyun oynamanın zararları

 

Kısacası, oyun oynamanın yararları sanıldığından daha çok. Elbette yüksek şiddet içeren oyunlar da var fakat bunları çocuklara oynatmamak tamamen ailenin sorumluluğunda. Öyleyse, oyun oynamanın zararları neler?

 1. Doğru seçim yapılmazsa, bazı video oyunları şiddete yönlendirebilir. Fakat televizyon dizileri, filmler ve hatta çizgi filmler de bunu yapmıyor mu?
 2. Çok fazla oyun oynamak çocuğu sosyal yaşamdan izole edebilir.
 3. Eğer yaşı küçükse, gerçekle hayali birbirine karıştırabilir.
 4. Akademik başarısı, bilgisayar ve oyun konsolları üzerinde geçirdiği zamana göre negatif etkilenebilir.
İlginizi Çekebilir:   MMORPG Türü Ölüyor mu?

Kısaca özetlersek, oyun oynamanın doğru kullanıldığında ve kontrol altında tutulduğunda çok sayıda pozitif, yararlı etkisi mevcut. Eğer çocuklarınızın oynadığı oyunları ve oynama sürelerini gözetim altında tutarsanız, emin olun kimse zararlı çıkmayacaktır. Oyun oynamanın zararları, sanıldığı kadar çok değil ve korkmanıza gerek yok.

Kaynakça: The Positive and Negative Effects of Video Games

{can}

“Oyun Oynamak Çocuklar İçin Zararlı mı?” üzerine 1 yorum

 1. serdar filiz dedi ki:

  Bu konuda işin içinde olan bir oyuncu olarak üç beş kelam etmek istiyorum. Üniversite son sınıf öğrencisiyim ve yıllardır arada silsem de Leage Of Legends isimli oyunu oynuyorum. Bu oyun ve türevi online oyunlar maalesef bünyede sigara gibi bağımlılık yaratabilmekte. Bu bağımlılık kişiyi düzensiz, uyku problemi çeken ve başarısız birisi olma yoluna götürüyor. Bu gözlemlerim kendi üzerimde yaptığım gözlemler, oyunu sildikten sonra da boş vakti çok olan ve benim gibi fazla sosyal çevresi olmayan kişiler tekrar oyunu indirebiliyor. Oyun yerine ders, kitap vb. şeyleri koymak ise bunu alışkanlık haline getirmemiş bir insan için cidden zor.

  Şimdilerde bu oyunların streamleri çıktı ve artık turnuvalar vb. canlı olarak yayımlanıyor ki bunlar da çocuklar ve gençlerde bağımlılığın yolunu açan unsurlar. Çünkü yalnızca oynamak ile kalmıyorsun turnuva vb. şeyleri de takip ederek oyun içerisinde kendini kaybediyorsun ve hayatına baktığında koskoca bir boşluk oluştuğunu fark ediyor ama bunu düzeltebilecek enerjiyi kendin de bulamıyorsun, çünkü bilgisayar başında geçirdiğin uzun zaman bütün enerjini çekip bitiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir