Reklam Alanı
Teknoloji 0

New York’un Wi-Fi Kulübelerini 5 Milyon Kişi Kullanıyor

2014’den sonra New York’ta önemli adımlar atılırken, ücretli telefonların yerini 1Gbps’e kadar ücretsiz Wi-Fi sunan intenet kulübeleri aldı. Ayrıca bu Wi-Fi kulübelerinin içinde şarj istasyonları ve Android tabletler de yer alıyordu. Proje başlangıçta reklamlarla fon edilirken, sonrasında kendi kendine yeterli gelmeye başladı.

Neredeyse 4 yıl sonra, New York’ta beş bölge içinde 1,700 adet Wi-Fi kulübesi bulunuyor ve 5 milyondan fazla kişi ücretsiz Wi-Fi bağlantısı için buralara bağlanıyor. Her hafta 20 milyon Wi-Fi bağlantısı gerçekleşirken, 500 bin kadar da ücretsiz arama yapılıyor.

Her bir LinkNYC kulübesinde fiber optik kullanıldığı için, veri hızları genel Wi-Fi’lere göre 100 kat daha hızlı. Aynı zamanda bu kulübeler aynı anda yüzlerce kişinin bağlanabilmesini sağlıyor ve kulübeden metrelerce ötede dursanız da çekim gücü bir şey kaybetmiyor.

Kulübede yer alan tablet aracılığıyla şehirde yaşayanlar ABD’deki her yeri ücretsiz arayabiliyor. Bunların içinde 311, 411 ve 911 gibi acil durum çağrıları da bulunuyor. Ayrıca her kulübede acil durum çağrıları için kırmızı bir tuş bulunuyor ve hemen 911’e yönlendiriyor.

Kısacası, aradan geçen 4 yıl içinde New York’un internet kullanım alışkanlıkları epey değişti ve bunda aslan payı LinkNYC Wi-Fi kulübelerine ait.

İlginizi Çekebilir:   İlk Android 7nm Çipset Hala Apple A12’nin Gerisinde

{can}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir