Reklam Alanı
Rehberler 0

Nasıl Ekran Kartı Seçilir, Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Ekran kartı nasıl seçilir, ekran kartı alırken nelere dikkat edilir gibi sorular pek çok PC oyuncusunun kafasını kurcalıyor. Üstelik önünde onlarca seçenek de olunca, hangi ekran kartını seçecekleri konusunda zaman zaman yanılgıya düşebiliyorlar. Bu yazıda oyuncuların ekran kartı alırken neye önem vermesine, nelerden kaçınmasına dair ipuçları vereceğiz.

Bir Ekran Kartının Üç En Önemli Özelliği: Model Numarası, Model Numarası ve Model Numarası…

Ekran kartlarında en önemli performans göstergesi model numarasıdır ve bu da size GPU’sunu, saat hızlarını ve bant genişliğini sunar. Format temel olarak marka adı + model numarasıdır. Örneğin, Radeon R9 290X veya GeForce GTX 780 Ti gibi.

Olay şu ki, fabrika çıkışlı overclocklu ve yüksek RAM’li ekran kartları etkileyici gözükebilir ama yeni bir model çıktığında kullanım dışı da kalabilir. Bu yüzden amaç oyun performansıyla, ekran kartı alırken mutlaka en yüksek seri en iyisi anlamına gelir. Bu yüzden ilk dikkat edeceğiniz husus bu olsun.

Hafıza: Boyut Önemli Değil ama Bant Genişliği Kritik!

Ekran kartı alırken oyuncular tarafından yapılan en büyük hata kartların belleklerine, yani RAM miktarlarına bakmaları. Bu devasa büyüklükte olan ama eski bir arabayı almaya benziyor. Eğer üç monitörle, 4K ekranla çalışmıyorsanız veya cihazınızı televizyona vs. bağlamıyorsanız, RAM konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yok. Full HD oyunlar için ‘aşırı’ RAM miktarlarına gerek yok.

Asıl önem vermeniz faktör, bellek bant genişliği olacak ve unutmayın; GDDR5 hafıza, DDR3’ün sunduğu bant genişliğinin iki katını veriyor, üstelik aynı saat hızında. Bu yüzden GDDR5 hep bir adım önde. Yani örnek vermek gerekirse, iş ekran kartlarına gelince; 1 GB GDDR5 ekran kartı, her zaman 4GB boyutl DDR3 karttan daha iyidir.

İlginizi Çekebilir:   FIFA 17 - Oyunda Bulunacak Yeni Efsaneler

ekran-karti-alirken-nelere-dikkat-edilir

Elinizdekileri Tanıyın

Ekran kartı bilgisayarda oyun oynayanların en büyük endişesi olsa da, sistemin diğer parçaları da önemli ve kullandığınız platformun limitlerini bilmelisiniz. Eski bir çift çekirdekli işlemciniz mi var? Dual-Core işlemcilerden bahsediyoruz. Eğer böyle bir sisteme yüksek teknolojili bir ekran kartı almayı planlıyorsanız, paranızı çarçur etmeyin. Gidip orta seviye bir kart alıp paradan tasarruf edin ya da en iyi oyun performansını istiyorsanız, modern bir işlemciye geçin.

Aynı şekilde görüntü kısmı da önemli bir faktör. 1280×1024 çözünürlüğünde eski bir monitör, yeni bir ekran kartına ihtiyaç duymaz Tam tersi de, eğer full HD üç monitörlü bir sisteminiz varsa, orta seviye bir ekran kartı modern üç boyutlu oyunlarda kasma sorunu yaşatır. Dolayısıyla, parçalarınızı ve amacınızı iyi tanıyın.

Çiftleme: İki Tane, Her Zaman Bir Taneden İyidir!

Hem AMD, hem de Nvidia performans artırmak için çift ekran kartları sunuyor. Buna Radeon serisinde CrossFire deniyorken, GeForce’da ise ismi SLI. Yine de unutmamak gerekiyor, çift ekran kartı demek çift performans değil. Gerçekçi olmak gerekirse, SLI veya CrossFire destekli kartlar perforansı yüzde 25-50 aralığında artırıyor.

Ayrıca bu tip ekran kartlarında bazen uyumsuzluk sorunları yaşanabiliyor, daha fazla güç tüketiyor ve fazla gürültü yapıyor. Yine de bizi yanlış anlamayın yüksek çözünürlüklerde oyun oynayacaksanız, 4K ekranlar gibi çift GPU kesinlikle gerekli. Tek bir monitörde, FULL HD çözünürlükte ise tek bir ekran kartı işinizi görecektir.

ekran-karti-sogutucusu-gerekli-mi

Uyumluluk: Ödevinize İyi Çalışın

Bu da kesinlike kritik bir nokta ve paranızı yatırmadan önce dikkat etmeniz gereken bir faktör. Örneğin güç kaynağınız, power supply cihazınız çok önemli. Ne kadar PCI güç konektörü var? Ne kadar enerji tüketiyor? Eğer bilgisayarınız alacağınız ekran kartını kaldıramayacaksa bu işten vazgeçin ya da güç kaynağınızı değiştirin.

İlginizi Çekebilir:   Stardew Valley'de Nasıl Evlenilir?

Ayrıca ucuz power supply üreticisi firmalardan kaçınarak, Corsair, Antec ya da Seasonic gibi markalara yönelmelisiniz.

Soğutma Sistemi Olmazsa, Ekran Kartı Terler!

Yüksek performanslı grafik kartları çok fazla güç tüketiyor ve bu da soğutma olmazsa, GPU’da fazla ısı, hatta yanma anlamına gelir.

Biraz fazla para ödeseniz de, özel soğutucu sistemler var. Örneğin; ASUS’un DirectCU, EVGA’nın ACX, Gigabyte’ın Windfore, HIS’in IceQ, MSI’ın Twin Frozr, Sapphire’in Dual-X sistemleri gibi. Üstelik bunlar hem işini iyi yapıyor, hem de daha sessiz çalışıyorlar.

 

Not: Ekran kartı seçimi konusunda sıkıntı yaşarsanız veya tavsiye isterseniz, iki cihaz arasında kalırsanız yorum yoluyla bize yazabilirsiniz.

{can}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir