Reklam Alanı
Rehberler 0

Minecraft Köy Rehberi: Bilinmesi Gereken Her Şey

Minecraft’ta bir köy mü arıyorsunuz? Minecraft’ta köyler bir çok yönden çok iyi kaynaklar. Keşfe çıkmadan önce biraz stok yapabilirsiniz, birkaç günlüğüne köylülerle birlikte geceyi evlerde geçirebilirsiniz, keşif yaptıktan sonra bulduğunuz eşyaları köylülerle takas yapmak için kullanabilirsiniz.

Bir Minecraft köyünün nüfusu, köyde bulunan ev ve yatak sayısına bağlıdır. Minecraft köylerinde balıkçılar, çiftçiler, kasaplar, din adamları, zırhçılar ve farklı farklı birçok mesleğe sahip köylüler bulunur. Minecraft köyleri; evler, tarlalar, kuyular, demirci atölyesi ve köy merkezinden oluşur. Birkaç farklı türde köy vardır ve bu türler köyün bulunduğu biyoma göre değişir. Köyler, oyundaki diğer her şey gibi rastgele yaratılmaktadır. Köylüler genelde köy merkezinde toplanırlar ve burada köylülerle takas yapabilirsiniz.

Bu Minecraft köy rehberinde ele alacağımız konular başlıca şunlar: “Minecraft’ta nasıl köy bulunur?”, “Minecraft’ta köy baskınlarından nasıl kaçılır?” ve “Minecraft köyleri nasıl yağmalanır?”.

Minecraft Köy Yerleri

Minecraft’ta köyler, diğer her şey gibi rastgele oluşturulmaktadır. Dolayısıyla köyleri bulmanın en kolay yolu, birçok keşif yapmaktadır. Genellikle her biyomda, o biyoma uygun köyler bulunur. Yeni bir biyoma girdiğinizde, keşifler yaparak bir köy bulabilirsiniz. Her köy aynı olmayacaktır. Dolayısıyla bir köyde bulduğunuz türde bir bina, başka bir köyde olmayabilir. O yüzden bir köy bulduğunuzda, bütün kaynaklarından faydalanmaya çalışmalısınız.

Minecraft Köylerinde Bulunan Yapılar

 • Tahta kulübeler
 • Küçük evler
 • Büyük evler
 • Kasap dükkanları
 • Kütüphaneler
 • Tarlalar
 • Kuyular
 • Demirci atölyeleri
 • Kiliseler
 • Sokak lambaları
 • Yollar
 • Demir golemler

Minecraft’ta Takas Yapmak

Minecraft köylerinde takas yapan köylüler bulunur. Bu köylülerle etkileşime girerek belirli ürünlerinizi takas edebilirsiniz.

Bir köylünün üstüne sağ tıklayarak onunla takas yapabilirsiniz. Bir köylüyle takas yaparken her zaman aradığınızı bulamayabilirsiniz. Ancak aynı köylüyle birden fazla takas yapmak, köylünün sizi tanımasına ve size indirimli takaslar sunmasını sağlar. Bazı köylüler takas yaparken adil olmayabilirler. Dolayısıyla takas yapmadan önce, takasın size yararlı olup olmadığını kontrol edin.

İlginizi Çekebilir:   Mount and Blade II: Bannerlord Hızlı Para Kasma Taktikleri

Köylülerin beş farklı kariyer seviyeleri vardır. Bu seviyeler acemi, çırak, usta, uzman ve efendi olarak ayrılmıştır. Bir köylüyle takas yapmak, o köylünün kariyer seviyesini artıracaktır. Köylünün kariyer seviyesi arttıkça takas için sunduğu eşyaların kalitesi ve miktarı artar. Her köylünün mesleği farklıdır. Farklı meslekteki köylüler, farklı eşyalar sunarlar. Örneğin acemi seviyesindeki bir çiftçi takas için ekmek sunarken efendi seviyesindeki bir çiftçi altın havuç sunar.

Minecraft Köyü Yağmalamak

Minecraft köylerinde yağmalayabileceğiniz sandıklar bulunmaktadır. Bu sandıklar evlere rastgele bir şekilde dağıtılır. Sandıklardan çıkacak eşyalar, köyün bulunduğu biyoma göre değişir. Çölde bulunan bir köy evindeki sandıktan çıkan eşya ile ormanda bulunan bir köy evindeki sandıktan çıkan eşya aynı olmayabilir. Demirci atölyelerinde bulunan sandıklar, değerli eşyalar içerir. Bunlar başlıca külçe ve zırhtır. Kasap dükkanları et, kömür ve bazen de zümrüt içerirler. Haritacıların evindeki sandıklarda kağıt, ekmek ve çubuk bulunur.

Zombi Köyleri

Minecraft köyleri %2 ihtimalle zombi köyüne dönüşme ihtimaline sahiptir. Zombi köylerinde köylülerin tamamı zombi köylüdür. Zombi köylerindeki evlerde kapı ve meşale bulunmaz. Zombi köylerinde örümcek ağları ve kahverengi camlar bulunur.

Minecraft Köy Baskınları

Minecraft’ta eğer bir Pillager liderini öldürürseniz Bad Omen etkisini üzerinize alırsınız. Bad Omen etkisi üzerinizdeyken yakınlardaki köylere baskın olma ihtimali ortaya çıkar. Baskınlar sırasında düşmanlar dalgalar halinde ortaya çıkarlar. Düşmanların asıl hedefleri köylülerdir ancak oyuncuya da saldırırlar. Eğer düşmanları alt eder ve köyü baskından kurtarırsanız köylüler takaslarda indirim sağlar. Bad Omen etkisini üzerinizden kaldırmak için tek yapmanız gereken şey süt içmektir. Bu rehberi okuduktan sonra hemen keşfe çıkıp yeni köyler keşfedebilirsiniz. Köylerde sizi bir sürü kaynak ve takas yapmak için bekleyen köylüler olacak. Eğer köyde demir golem varsa, köylülere karşı nazik olmanızı şiddetle öneriyorum.

İlginizi Çekebilir:   The Tomorrow Children Eylül'de Piyasaya Çıkıyor

{Anıl Atıcı}

Uzun süredir indieTurk'te yazan Anıl, teknoloji ve oyun dünyasıyla yakından ilgili.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir