Reklam Alanı
İncelemeler 0

INSIDE İncelemesi

LIMBO’nun yapımcısı Playdead’in geliştirmiş olduğu INSIDE, iki boyutlu atmosferik bir bulmaca oyunu olarak Temmuz’un ilk haftası piyasaya çıktı. En baştan belirtmeliyiz ki INSIDE, şaheser olarak bile tanımlayabileceğimiz nitelikte bir yapım olarak oyun piyasasında yerini alıyor.

Öncelikle INSIDE’dan bahsederken yapımcının bir önceki oyunu LIMBO’dan da bahsetmemek çok da mümkün görünmüyor. Oynanış olarak da benzer elementleri taşıyan INSIDE, LIMBO’yu LIMBO yapan etkenlerin yanı sıra onun daha da geliştirilmiş ve biraz da farklı bir haliyle karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla LIMBO’dan aldığınız tat hala damağınızda kaldıysa, INSIDE size bu zevki bir kez daha yaşamanıza olanak tanıyacaktır.

Konu olarak INSIDE’da devasa bir araştırma merkezinde geçen oyunda tehlikeli bir projenin içerisine çekilmiş olan, terk edilmiş ve yalnız bir küçük bir çocuğu kontrol ediyoruz. Karanlık atmosferiyle dikkat çeken yapımda, onlarca kez ölümle yüzleşeceğimiz kaçışımızda bizi yakalamak isteyen düşmanlara ve önümüzü çıkan tüm engellere meydan okuyacağız.

inside-2

Bizi Hayatta Tutan Korkularımızdır

Eşsiz ve bir o kadar ilgi çekici hikayesiyle ön plana çıkan INSIDE, genel olarak çevresel bulmacaları çözmeye dayalı bir yapım olduğunu söyleyebiliriz. Elbette bu bulmacaların zorluk seviyesi de tam kararında düzenlenmiş. Ne kolaylıkla geçebileceğimiz ne de saatlerce uğraşabileceğimiz türden bulmacalar yer almıyor. Kontrol noktaları da yeterli sıklıkla düzenlendiği için, yakalanma veya ölüm halinde oyundan kopmadan kaçışımızı sürdürüyoruz. Dolayısıyla tüm bu etmenler ile birleştiğinde akıcı bir şekilde, tek solukta bitirebileceğimiz bir şaheser ortaya çıkıyor.

Keza grafikleri ve sanat çalışması da INSIDE’ın genel başarısına yakışıyor. LIMBO’dan alışık olduğumuz karanlık ve biraz da dışavurumcu yaklaşımıyla insanı adeta büyülüyor. Zaten oyunun atmosferine girdiğinizde size her şeyiyle eşsiz bir deneyim sunacağını ilk dakikasından anlayabiliyorsunuz.

Son dönemlerde birbirinin benzeri yapımlardan ayrılarak ön plana çıkması bile INSIDE’ın başarısını yansıtıyor. Açıkçası bunlar haricinde INSIDE hakkında söylenecek çok da fazla bir şey yok, ki yazabileceğimiz şeyler oyunun sürprizine bozma potansiyeli taşıyacağından bu aşamadan sonra sözü size bırakıyoruz.

İlginizi Çekebilir:   Overwatch İncelemesi

Kısaca INSIDE’ın her şeyiyle mükemmel olan bir yapımdan olan beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacağını garanti edebilirim. Belki 3-5 saat arası oynanış süresi kimisine göre kısa gelse de oyunda geçirdiğiniz her dakikanın hakkını kesinlikle veriyor.

INSIDE Sistem Gereksinimleri

MİNİMUM:

 • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 (64-bit OS gerekli)
 • İşlemci: Intel Core 2 Quad Q6600 @ 2.4 GHz, AMD FX 8120 @ 3.1 GHz
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GT 630 / 650m, AMD Radeon HD6570
 • DirectX: Sürüm 9.0c
 • Depolama: 3 GB kullanılabilir alan

INSIDE

31 ₺
9.7

Oynanabilirlik

9.5/10

Ses ve Müzik

9.5/10

Grafik

9.5/10

Hikaye

10.0/10

Atmosfer

10.0/10

Artılar

 • Muhteşem hikaye
 • Atmosfer
 • Müzikler
 • Grafik ve karakter tasarımları

Eksiler

 • Kısa olması

Taner Kartal {Taner}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir