Reklam Alanı
İncelemeler 3

Apokaliptik, Fantastik Bir Dünya: Grim Dawn İncelemesi

Crate Entertainment tarafından üzerinde dört sene boyunca çalışılan Grim Dawn 25 Şubat 2016 itibari ile tam sürüm olarak oyun piyasasına RPG türü altında sunuldu. Türün takipçileri bilecektir ki Grim Dawn gibi atmosferik Hack and Slash oyunlar her zaman belli bir kemik kitleye hitap ediyor ki bu kitlenin büyük bir kısmı da türe zaten az çok aşina durumda oluyor. Aslına bakarsanız Grim Dawn, satışlarda beklenildiği kadar başarı elde edemedi ancak bu pek tabii oyunun başarısız olduğu anlamına gelmiyor çünkü Hack and Slash oyunlarının Diablo dışında kaderi böyle diyebiliriz ama bana sorarsanız Diablo’dan sonraki yeni nesil içerisinde, ki buna Van Helsing serisini veya Path of Exile‘ı da dahil edebiliriz, en başarılı oyunlardan biri diyebiliriz.
Oyuna ilk girdiğiniz an kendinizi Devil’s Crossing isimli bir minik kasabada buluyorsunuz ve maceramızda tam olarak burada başlıyor. Maceramız boyunca birçok farklı haritada, birçok farklı yaratık ile karşılaşıyoruz. Oyunu aslında güzel yapan bir diğer detay ise haritaların büyüklüğü ve yaratıkların çeşitliliği. Hem yaratıklarla olan savaşlar hem de boss savaşları olsun oldukça hardcore ve meşakatli. Ancak bu zorlu savaşlar uğraştığınıza değiyor çünkü eşya çeşitliliğinden dolayı neredeyse her boss savaşından sonra gayet yeterli eşyalar düşürebiliyorsunuz. Bu da oyuncuyu oyundan koparmıyor ve sıkmıyor. Bu da zaten Grim Dawn’un bir diğer başarısı. O kadar fazla eşya var ki oyunda, sürekli daha iyi eşyalar ile oyuna devam ediyorsunuz yani oyun sizi sürekli ödüllendiriyor. Elbette ”legendary” itemları düşürmek o kadar da kolay olmuyor, her ne kadar oyun sizi ödüllendirse de.

gd_guideClass03
Oyun içerisinde toplamda altı sınıf bulunuyor. Bunlar sırasasıyla; Soldier, Demolitionist, Occultist, Nightblade, Arcanist, Shaman.
Soldier sınıfı zaten tahmin edebileceğiniz gibi yakın dövüş karakteri. Kalkan veya sersemletme gibi skilleri bulunuyor. İsterseniz ”damage dealer” isterseniz ”tank” olarak oynayabiliyorsunuz. Ancak burada belirtmemiz gerekir ki oyunda soldier karakteri oynarken ”ranged” silahlar kullanıp, ranged bir karakter de olabilirsiniz ancak pek tabii dezavantajlarını da düşünmeniz gerekiyor.
Demolitionist sınıfı ise çoğu hack and slash oyununda olmayan bir sınıf. Sınıfın kendi skillleri dışında, tüfek veya tabancı kullanarak yaratıkları öldürmeye çalışıyorsunuz. Ancak pek tabii bu sınıf ile de melee olarak oynayabilirsiniz.
Occultist sınıfı ise adından da anlaşılacağı üzere büyü üzerine kurulu bir sınıf. Gene isterseniz büyü ve range silahlar kullanarak uzaktan savaşabilir ya da summoner olarak yakın dövüş oynayabilirsiniz ancak hepsini istediğiniz şekilde seçip o şekilde kullanabilirsiniz. Yani, summoner bir melee veya summoner ranged bir karakter de olabilirsiniz. Bu anlamda diğer sınıflarda olduğu gibi Occultist sınıfında da karakterinizi istediğiniz şekilde yaratmakta özgürsünüz.
Nightblade sınıfı ise bildiğiniz assassin yani suikastçi. Genel olarak blade – bıçak kullansa da isterseniz diğer silahları da kullanabilirsiniz. Her ne kadar atak gücü yüksek olsa da ani ölümlerden de kurtuluşu hayli zor olan bir sınıf.
Arcanist sınıfı ise büyücü sınıfları içerisinde daha dayanıklı ve elementler üzerine kurulu bir sınıf diyebiliriz. Gene istediğiniz silahı ve kıyafeti giyebilirsiniz.
Son sınıfımız ise Shaman sınıfı. Shamanlar daha çok ruhani güçleri ve doğayı kullanıyor yani gücünü bu ikisinden alıyor. Daha çok iki elli balta ve kılıç kullansa da diğer silahları kullanmak pek tabii ki bu sınıfımız için de mümkün.
Yani toplamda 6 sınıf bulunuyor ve bu sınıfları aslında toplamda 15 farklı kombinasyon ile oynayabiliyoruz. Ancak hepsi bu kadar değil, bunun yanında bir diğer önemli kısım ise ”Devotion” kısmı çünkü sınıflar kadar burası da bir o kadar önemli. Burada seçtiğimiz sınıf ile veya daha farklı şekilde kombinasyonlar yapabiliyoruz ancak unutulmaması gereken kısım, ”Devotion” bölümü sınıf yetenekleri gibi sıfırlanamıyor yani seçerken dikkatli olmamız gerekiyor.
Tüm bunları bir kenara bırakırsak, dediğim gibi oyunda çok fazla eşya mevcut ve bu eşyaları yaratıklardan topladığımız bazı minik geliştirme eşyaları ile daha güçlü yapabiliyoruz. Bunun dışında yine maplerden topladığımız bazı tarifler ile kendi eşyamızı kendimiz işleyebiliyoruz ki oyunun bu özelliği gerçekten güzel.
Özetlemek gerekirse, Grim Dawn türdeşleri arasında oynayabilirlik, izometrik harita, ses ve görüntü açısından oldukça başarılı ve önemli bir oyun. Hem tek kişilik hem de çok kişilik olmak üzere oynayabileceğiniz Grim Dawn’u henüz oynamadıysanız oynamanızı şiddetle tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir:   35MM İncelemesi

 

 

Sistem Gereksinimleri: 

MINIMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows XP / Windows Vista / Windows 7 / Windows 8 / Windows 10
  • İşlemci: x86 compatible 2.3GHz
  • Bellek: 2 GB RAM
  • Ekran Kartı: 512MB NVIDIA GeForce 6800 series or ATI Radeon X800 series ya da daha iyisi
  • DirectX: Sürüm 9.0c
  • Depolama: 5 GB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: DirectX 9.0c compatible 16-bit ses kartı

ÖNERILEN:

  • İşletim Sistemi: Windows 7 / Windows 10
  • İşlemci: x86 compatible 3.2GHz
  • Bellek: 6 GB RAM
  • Ekran Kartı: 1.5GB NVIDIA GeForce 500 series ya da ATI Radeon 6000
  • DirectX: Sürüm 11
  • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
  • Depolama: 5 GB kullanılabilir alan

 

Grim Dawn

₺39
9

Oynanabilirlik

9.0/10

Ses ve Müzik

8.0/10

Grafik

9.0/10

Hikaye

9.0/10

Atmosfer

10.0/10

Artılar

 • Sürükleyici ve rahat oynanış
 • Gamepad desteği
 • Yetenek ağacı

Eksiler

 • Yok

Kaan Onur Kaftanoğlu {Onur}

“Apokaliptik, Fantastik Bir Dünya: Grim Dawn İncelemesi” üzerine 3 yorum

 1. Uzman dedi ki:

  Diablo yuda seviyorum ama ne yalan söylim GRIM DAWN Diablo3 ten daha güzel olmuş ve herkese tavsiye ederim.

 2. Erdem dedi ki:

  Diablo 3’ü bitirdim , ondan sonraki en iyi oyun kesinlikle budur

 3. Mert dedi ki:

  Teleport ve görevler gelmiyor. Bi türlü yapamadım neden acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir