Reklam Alanı
Rehberler 0

GeForce Now Nedir, Nasıl Kullanılır?

Nvidia GeForce Now, Google Stadia veya Microsoft xCloud’dan daha uzun süredir piyasada bulunmakta ancak oldukça uzun süren beta sürümünden dolayı birçok oyuncu Nvidia GeForce Now’ı unutmuştu. Peki GeForce Now nedir? GeForce Now nasıl kullanılır? GeForce Now’da hangi oyunlar var?

Ancak geçtiğimiz günlerde GeForce Now beta sürümünden çıktı ve tam sürüm olarak yayınlandı. Farklı kullanımlar için farklı ücretlendirmeler ayarlandı. Şu anda piyasada tam sürüm olarak çıkan ve hizmet sunan iki servisten biri olan Nvidia GeForce Now, diğer servis olan Google Stadia’nın da en büyük rakibi oluyor.

GeForce Now oyunculara hem ücretli hem de ücretsiz iki paket sunuyor. Google Stadia’nın ise henüz ücretsiz bir paketi bulunmamakta. Dolayısıyla GeForce Now, ücretsiz çevrimiçi oyun oynama hizmeti veren tek servis.

GeForce Now Üyelik Ücreti – Fiyatlandırma

Peki GeForce Now üyelik ücreti ne kadar? Nvidia Geforce Now, ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı paket sunuyor. Ücretsiz versiyon tahmin edebileceğiniz gibi herkes tarafından erişilebilen, fiyat ödemeden kullanabileceğiniz bir versiyon. Ücretsiz versiyonu kullandığınız zaman, oyunlarınızı GeForce Now üzerinden tek oturumda maksimum bir saat olacak şekilde oynayabiliyorsunuz. Ancak ücretsiz kullanıcılar, sunucular dolu olduğunda bir sıraya alınıyor ve oyunlarını oynamak için bir süre  beklemek zorundalar.

Ücretli paketi satın alıp oynamak isteyen oyuncular herhangi bir bekleme süresiyle karşılaşmıyorlar. Oyunlarını tek oturumda maksimum dört saat olacak şekilde oynayabiliyorlar. Ücretli paketi satın alan oyuncuların bir diğer avantajı da, eğer oyun destekliyorsa, Nvidia’nın en güncel teknolojisi olan RTX’i kullanabiliyor olmaları. RTX özelliği, sadece GeForce Now’ın ücretli sürüm kullanıcılarına özel. RTX özelliğini henüz Google Stadia da maalesef sunamıyor. GeForce Now’ın ücretli sürümü 12 ay boyunca $4.99 olarak belirlenmiş. Ancak ilk 12 aydan sonra fiyatta nasıl bir yükseliş olacağı belirsiz. Günümüz şartlarında bizim için gayet uygun bir fiyatlandırma olduğunu düşünüyoruz. Donanım fiyatları ve internet fiyatlarıyla birlikte GeForce Now paketini karşılaştırdığımızda, GeForce Now’ın gayet mantıklı bir tercih olduğunu düşünüyoruz.

İlginizi Çekebilir:   Albion Online Destiny Board Rehberi

GeForce Now’ın şu an için satılmadığını çünkü kapasitenin dolduğunu belirtmekte fayda var. Ancak kapasitenin kısa süre içerisinde yükseltileceği de biliniyor.

Tasarım ve Arayüz

Google Stadia’nın, GeForce Now’dan çok daha başarılı olduğu bir konu var: tasarım ve arayüz. Google Stadia, kullanıcılara kullanımı oldukça kolay olan ve göze hoş gelen bir arayüz sunuyor. GeForce Now için ise bunu maalesef söyleyemiyoruz.

Google Stadia kullanıcıları oynamak istedikleri oyunları Google Chrome üzerinden rahatça oynayabilirken GeForce Now için ayrı bir istemci yüklemeniz gerekmekte. Google Stadia’da arama çubuğunuza oynamak istediğiniz oyunu yazarak veya anasayfada sunulan seçeneklere tıklayarak oyuna girebiliyorsunuz ancak GeForce Now’da bu durum biraz daha farklı.

GeForce Now için öncelikle oynamak istediğiniz oyunu arayıp bulduktan sonra hesabınıza eklemeniz gerekiyor. Oyunu hesabınıza ekleyip açtıktan sonra oyunun mağaza sayfasına yönlendirileceksiniz. Oyunu sahip olduğunuz hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Ancak örneğin Wolfenstein Youngblood gibi iki farklı mağazada satılan oyunlarda bu durum biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Bir seçenek Bethesda Launcher’a yönlendirirken diğer seçenek Steam’e yönlendiriyor. Böyle oyunlarda hangi platformdan satın aldıysanız o platformdan oyuna giriş yapıp oynamanız gerekiyor.

Henüz birçok büyük yapımın bulunmaması da GeForce Now’ın eksik yönlerinden biri. Servise giriş yaptığınızda sizi Steam kütüphanenize yönlerdiğinde orada tüm oyunlarınızı görebiliyorsunuz ancak bu oyunların hepsini oynayamıyorsunuz. Sadece GeForce Now kütüphanesinde bulunan oyunları oynayabilirsiniz.

GeForce Now arayüzünde değiştirebileceğiniz kısıtlı sayıda ayar bulunmakta. Yayın kalitesini daha performanslı, daha kaliteli görüntü veya daha az veri kullanacak şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Discord entegrasyonu ve ağ bağlantısının durumunu gösteren iki farklı ayar da bulunmakta.

Performans

Çevrimiçi oyun oynama sistemlerinde oyuncuların en çok aradığı şey iyi bir performansla oyunu oynamak. Bunun için iyi bir internet gerektiği gibi servisin ne kadar optimize olduğu da önemli. GeForce Now, beta sürümüne göre kendini bu konuda oldukça geliştirmiş bulunmakta. Ülkemizde internet hızları ve bağlantı süreleri çok iyi olmasa da GeForce Now servisi oldukça optimize bir şekilde çalışmakta ve oyunculara iyi bir oynanış deneyimi sunmakta. Bu performans tabii ki bilgisayar üzerinden oyunu direkt oynamak ile aynı değil henüz ancak düzgün bir internet bağlantısı ile oyunları oldukça keyif alarak çevrimiçi olarak oynayabilmenize olanak sunuluyor.

İlginizi Çekebilir:   Counter-Strike: Global Offensive’de Nasıl Bıçak Düşer?

Özetlemek gerekirse Nvidia GeForce Now, oyuncu dostu fiyatıyla ve performansıyla piyasadaki en başarılı çevrimiçi oyun oynama sistemi. Google Stadia henüz ülkemizde bulunmuyor dolayısıyla Nvidia GeForce Now, çevrimiçi oyun oynamak isteyenler için tek opsiyon. Ancak performansı ve fiyatlandırmasıyla oldukça iyi bir opsiyon.

{Anıl Atıcı}

Uzun süredir indieTurk'te yazan Anıl, teknoloji ve oyun dünyasıyla yakından ilgili.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir