Reklam Alanı
İncelemeler 0

Furi İncelemesi

The Game Bakers tarafından geliştirilen aksiyon ve mermi cehennemi türündeki Furi, Temmuz’un ilk haftası itibariyle piyasaya sunuldu. Oyunun incelemesine başlamadan önce Furi’nin mücadeleci oynanışının yanı sıra fazlasıyla dikkate dayalı bir yapım olduğunu ve oyun kumandası kullanmanın büyük ölçüde kolaylık sağladığını belirtelim.

Tamamen boss dövüşüne odaklı bir oyun olan Furi, bir nedenden ötürü yakalanan kahramanımızın içinde bulunduğu hapishaneden kaçışını ve bunun arkasında yatan sırların keşfedilmesini konu alıyor. Her bölümde farklı bir boss ile kıran kırana dövüştüğümüz oyunda özgürlüğümüze kavuşabilmek için son gardiyanı da katletmemiz gerekecek. Ancak bu süreç kahramanımız ve bizim açımızdan hiç kolay olmayacak.

Özgürlüğün İçin Savaş!

Furi’ye başlarken tavşan kafalı garip bir yaratık tarafından uyandırılıyoruz. Daha sonra, diğer boss geçişleri esnasında da olduğu gibi, konuyu anlamak üzere onun konuşmalarıyla ilerliyoruz. Ancak ana karakterimiz bu yaratığın aksine çok da konuşkan biri değil. Sadece uzaktan ateş edebilen bir silah ve kılıcımızla birlikte hack ‘n slash türünü de andıran bir dövüşün ortasında mücadele veriyor.

furi1

Oynanışına baktığımızda ise Furi’de karşılaştığımız her boss ile bire bir savaşmak zorunda kalıyoruz. Karşı karşıya kaldığımız her gardiyanın sağlık barını birden fazla kez sıfırlamak gerekiyor ve her can kaybettiğinde bize geçit vermek istemeyen gardiyanların çok daha güçlü saldırılarına maruz kalıyoruz. Oyunda kilit nokta ise bu saldırıları en uygun zamanlamayla atlatarak (dodge) düşmanın boş anını kollamak. Dolayısıyla saldırılar karşısındaki bir anlık dalgınlığımız bile bizi zor duruma sokabiliyor.

Diğer yandan oyunun mekanikleri, özellikle boss dövüşlerinde oldukça başarılı bir şekilde oyunculara sunulmuş. Buna karşın geçiş sahnelerindeki kamera açısı ve karakterin hareketleri de bir o kadar kötü. Örneğin; diğer gardiyanın bulunduğu bölgeye giderken ileri gitmek yerine gamepad ile sağa ya da sola basmak gerekiyor. O yüzden bu geçişleri sabırla karşılamanız ve en kısa sürede sıradaki gardiyana ulaşmanız sizin için iyi olacaktır.

İlginizi Çekebilir:   Deus Ex: Mankind Divided İncelemesi

Furi’nin karakterlerinin tasarımlarını ve mekaniklerini Afro Samurai’ın da yaratıcısı olan Takashi Okazaki tarafından yapıldığı bilgisini verelim. Alışık olduğumuz grafiklerin aksine daha basit görünmesine karşın mermi cehennemi türüne oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Oyunun müziklerine ise ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü; tamamen orijinal olarak Carpenter Brut tarafından hazırlanan elektronik türdeki müzikleri de oldukça dikkat çekiyor. Furi’nin dinamik ve hızlı oynanışıyla birleştiğinde içine çeken bir atmosfer yaratıyor.

Genel olarak baktığımızda ise Furi’nin sıkılmadan oynanabilecek bir hack ‘n slash ve mermi cehennemi oyunu olduğunu düşünüyorum. Özellikle mücadeleci ve zor dövüşleri sevenler için yeni çıkan oyunlar içerisinde mutlaka denenmesi gereken yapımlar içerisinde bulunuyor. Ancak Türkiye için 60 TL olarak belirlenen satış fiyatının yüksek olduğunu ve bu nedenle multiplayer bulunmayan bir yapıma göre oyuncuların en azından şu an için Furi’ye mesafeli yaklaşabileceği görüşündeyim.

Furi Sistem Gereksinimleri

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows 7, 8, 10
  • İşlemci: Intel Core i3 / AMD Phenom II X4
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: GeForce GTX 650 / AMD R7 250 (1GB VRAM min) (720p 60FPS için)
  • Depolama: 5 GB kullanılabilir alan

Furi

60 ₺
7.8

Oynanabilirlik

7.8/10

Ses ve Müzik

8.2/10

Grafik

7.5/10

Hikaye

7.5/10

Atmosfer

8.0/10

Artılar

  • Başarılı oyun dinamikleri
  • Harika müzik
  • Atmosfer

Eksiler

  • Fiyatı
  • Bazı görsel sorunlar

Taner Kartal {Taner}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir