Reklam Alanı
Haberler 0

Football Manager 2020 Rehberi: Hakkında Bildiğimiz Her Şey

2005’teki ilk çıkışından itibaren futbol menejerliği oyunlarının başını çeken Football Manager serisinin yeni oyunu Football Manager 2020, hayranları tarafından sabırsızlıkla beklenmekte. Steam, Nintendo Switch ve mobil platformlarda çıkan ve platformların en çok satan serilerinden olan Football Manager, yeni oyunu Football Manager 2020 ile birlikte Google Stadia üzerinden de oynanabilir olacak. Bu yazımızda, Football Manager 2020’nin çıkış tarihi de dahil olmak üzere  bildiğimiz her şeyi sizlerle paylaşacağız. Peki FM 2020 ne zaman çıkacak? FM 20 beta ne zaman başlıyor?

Football Manager 2020 Çıkış Tarihi ve Platformları

Sports Interactive, Football Manager 2020’nin çıkış tarihini henüz paylaşmadı. Ancak oyunun çıkış tarihiyle ilgili birkaç tahminimiz bulunuyor. Oyunun Kasım 2019’da çıkacağı, aşağıdaki fragmanla doğrulanmıştı. Bildiğimiz diğer bir şey ise, Football Manager oyunlarının genelde kasım ayındaki cuma günlerinde çıktığı. Football Manager oyunları, genelde kasım aylarının ikinci cuması çıkışını yapar. Ancak her sene için bu söz konusu değil. Dolayısıyla 8 Kasım 2019’un oyunun çıkış tarihi olabileceğini tahmin ediyoruz. Oyunu erkenden satın alanlar içinse çıkış tarihinden birkaç hafta önce beta versiyonu sunulacak.

Mobil platformlar için dizayn edilmiş olan biraz daha basitleştirilmiş ve hızlı oynanışa sahip olan Football Manager Touch versiyonunun 2020’de de çıkacağı kesinleşti. Football Manager 2019 Touch’ın satışlarından memnun olunmadığı için şimdilik her platforma çıkıp çıkmayacağı belirsiz ancak Football Manager 2020 Touch, Steam üzerinden ₺89,00’ye satışa sunuldu.

Oyunun PlayStation 4 veya Xbox One için henüz bir planının olmadığı da duyuruldu. Dolayısıyla konsollar için sürpriz bir çıkış beklentisinin en azından bu sene için de karşılanmayacağını belirtmekte fayda var.

2020 ile birlikte Google Stadia’da da çıkış yapacak olan Football Manager; Stadia’da, Steam’de olan tüm özelliklere sahip olamayacak. Bu özelliklerden birkaçı şunlar: modlar, indirilebilir taktikler ve yüz modellemeleri.

İlginizi Çekebilir:   Türk Bulmaca Oyunu Fabric Çıktı

Football Manager’a Eklenmesi İstenen Özellikler

Google Stadia desteği ve oyunun var olduğunun onayı dışında Sports Interactive pek fazla bilgi paylaşmadı. Onaylanan özelliklerin yanı sıra, oyuncular tarafından oldukça istenen ve beklenen yeni özelliklere bir göz atalım.

Kadın Futbolu

Bu sene gerçekleşen FIFA Kadınlar Dünya Kupası’yla birlikte oyuna kadın futbolu modunu eklemek için çok güzel bir zaman. Ancak bu da henüz kesinleşmemiş özellikler arasında yer alıyor.

Football Manager serisinin yapımcısı Miles Jacobson’a, kadın futbolunun oyuna ne zaman ekleneceği ile ilgili defalarca soru soruldu. Jacobson ise her seferinde “Finansal olarak uygun olduğunda.” cevabını verdi. Kasım 2018’de bir röportaj veren Jacobson; oyuna kadın futbolunu eklemek istediklerini ancak bunun baştan savma olmasını istemediklerini, düzgün bir şekilde yapmak istediklerini belirtti.

Geliştirilmiş 3D Maç Motoru

Football Manager, ilk çıktığı günden beri her sene 3D maç motorunu geliştirmekte. 10 sene önceki Football Manager oyunundaki 3D maç motoruyla bugünkü arasındaki fark oldukça büyük. Ancak Football Manager’ın 3D maç motorunu piyasadaki diğer büyük futbol oyunlarının motoruyla karşılaştırdığımızda aradaki fark çok fazla. Foootball Manager’ın şu anki motoru animasyonlar ve gerçekçilik konusunda kendini geliştirmeli.

Diğer İstekler

Yukarıdaki genel istekler dışında oyuncuların geliştirilmesini veya eklenmesini beklediği diğer konular: yardımcı menejer geri bildiriminin iyileştirilmesi, antrenmanların canlı takibi, geçmişte oynamış takımları yönetebilme, soru cevap kısmında daha çok çeşitlilik ve genç takımları yönetebilme. Bu özelliklerden birkaçı oyunda zaten bulunmakta ancak oyuncular varolan sistemlerin daha da geliştirilmesini bekliyor. Geliştirilmesi beklenen özellikler üzerinde çalışıldığı için Football Manager 2020 ile bu isteklerin birkaçı karşılanabilir. Yeni özelliklerin Football Manager 2020 ile birlikte seriye eklenip eklenmeyeceği ise henüz belirsiz.

{Anıl Atıcı}

Uzun süredir indieTurk'te yazan Anıl, teknoloji ve oyun dünyasıyla yakından ilgili.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir