Reklam Alanı
Genel 0

FIFA 20’de En Etkili Penaltı Nasıl Atılır?

Penaltılar, futbolda çok büyük bir tehdit olarak görülmekte. Penaltıyı kullanan takım için büyük bir avantaj, kolay bir skor imkanı olarak görünse de aslında penaltı kullanmak o kadar da kolay bir şey değil. Electronic Arts, FIFA 20 ile birlikte penaltı kullanışlarını değiştirerek daha zor ve gerçekçi bir hale getirdi. Bu yazıda “FIFA 20’nin değişen penaltı sisteminde nasıl daha kolay bir şekilde gol atılır?” sorusunu cevaplayacağız.

FIFA 20’de penaltılara gelen değişikliklerin en büyüğü nişan alma mekaniği. Ekrandaki nişan topun nereye gideceğini gösteriyor. Bu nişanı sağ analogu kullanarak kontrol edebiliyorsunuz. Eğer bir arkadaşınızla yan yana oynuyorsanız bu nişanı kapatabilirsiniz. Nişan açık olduğu sürece yanınızdaki arkadaşınız da topu nereye vuracağınızı görebilir. Ancak şunu da belirtmek gerek, nişanı kapatsanız bile nişan almanız gerekmekte. Nişanı kapatmak sadece ekrandaki nişanı görünmez hale getiriyor.

FIFA 20’de penaltıda en çok gol oranına sahip köşeler, sağ ve sol üst köşeler. Kalecinin uzanması en zor kısımlar bu kısımlar olduğu için penaltı kullanırken sağ veya sol üst köşeye nişan almak, gol oranınızı artıracaktır. Sağ analog biraz hassas olduğu için nişanı dikkatli bir şekilde ayarlamalı ve sabit tutmalısınız. İlk başlarda biraz zor gelse de zamanla alışacaksınız.

Penaltıların en önemli bir diğer kısmı ise, şutları ne kadar güçlü bir şekilde çektiğiniz. Nişan aldıktan sonra topa vuracağınız şiddeti ayarlamanız gerekiyor. Penaltılarda çok şiddetli veya çok hafif vurmamalısınız. Şutun şiddetini yaklaşık iki çubuk dolu olacak şekilde ayarlarsanız, şutunuz ne çok hızlı ne de çok yavaş gider.

Nişan almayı ve şutun şiddetini doğru ayarlamayı öğrendikten sonra geriye küçük bir şey kalıyor. Oyuncunuz tam topa vururken kontrolcünüzde B/Daire tuşuna basmanız gerekiyor. Bu sistem de FIFA 20 ile birlikte oyuna eklendi. Penaltı vuruşlarını biraz daha zorlaştırsa da yapılması gereken aslında çok basit. Zamanlamayı doğru şekilde yaptığınız takdirde penaltılarınız gole dönüşecek. Normal penaltı vuruşlarının dışında, eğer oyuncunuz topa yaklaşırken L1/LB tuşunu basılı tutarsanız, aşırtma vuruş yapabilirsiniz. Aşırtma vuruşlar da penaltıyı gole çevirmek için gayet etkili bir yöntem.

İlginizi Çekebilir:   En İyi Uçuş Oyunları

Yukarıda belirtilen üç ve bir ekstra tekniği ne kadar geliştirirseniz, penaltıyı gole çevirme oranınız o kadar artar. FIFA 20’de penaltı sistemi eskisine pek benzemese de, yukarıdaki taktikleri uyguladığınız takdirde oldukça basit bir şekilde gol atabileceksiniz.

{Anıl Atıcı}

Uzun süredir indieTurk'te yazan Anıl, teknoloji ve oyun dünyasıyla yakından ilgili.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir