Reklam Alanı
Teknoloji 0

FBI Şüphelinin iPhone X Telefonunu Face ID ile Açtırdı

Forbes tarafından yapılan habere göre, FBI’ın yürüttüğü bir soruşturmada federal ajanlar şüphelinin Apple iPhone X telefonunu açmak için yakaladıkları kişiye zorla Face ID kullandırttılar. Bu olay geçtiğimiz ay ABD şehri Columbus’ta meydana gelirken, FBI 28 yaşındaki Grant Michalski adlı şüpheliyi evinde yakaladı. Arama izniyle eve gelen federal ajanlar, Michalski’nin Apple iPhone X telefonunu da açmak istedi.

Bilindiği gibi 2016 yılında Apple ve FBI arasında büyük bir mahkeme olmuştu. San Bernardino olaylarını gerçekleştiren Syed Farook iPhone 5c kullanırken, Apple ise telefonun kilidini açmayı kabul etmemişti.

Şimdi ise pek çok güvenlik gücü iPhone telefonları açarken GrayShift ve Cellebrite gibi brute force tekniklerini kullanıyorlar. Özellikle GrayShift’in Apple’ın bir adım önünde olduğu biliniyor.

Bu olayda ise Michalski telefonunun kilidini açmak için Face ID kullanımına itiraz etmedi fakat bazı avukatlar şüphelinin kolluk kuvvetlerinin kendini suçlamalarına karşı vatandaşlık haklarını kullanabileceğini söylüyorlar. Dolayısıyla şüpheli de telefonu açmak için yüz tanımayı kullanmak zorunda olmayabilirdi. Daha önce de benzer vakalar yaşanmıştı ve şüpheliler telefonun şifrelerini polise vermeyi reddetmişti.

İlginizi Çekebilir:   Android 10. Yılını Doldurdu

{can}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir