Reklam Alanı
İncelemeler 0

Event[0] İncelemesi

Event[0] eylül ayının ortasında piyasaya çıkmış tek oyunculu, bilim kurgu türünde bir yapım olarak karşımıza çıktı. İlgi çekici konusuyla dikkat çeken oyunda tekrar Dünya’ya dönmek için AI ile işbirliği yapmamız gerekecek.

Öncelikle belirtmek gerekir ki eğer içerisinde uzaylıların bulunduğu, bol vurdulu kırdılı bir oyun bekliyorsanız yüksek ihtimalle hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Aslında Event[0], Stanley Kubrick’in kült filmi 2001: A Space Odyssey’den esintiler taşıyor. Filmi bilmeyenler için kısaca ipucu vermek gerekirse HAL 9000 adındaki bir bilgisayarla uzaydaki insan etkileşimi üzerinde duruyor. Elbette bu, filmin değindiği konulardan sadece biri. Event[0] ise bahsettiğimiz kısmı bize hissettirmeyi amaçlayarak yapılmış bir macera oyunu olduğunu ifade edebiliriz.

“Sevgili Bilgisayar Hanım, Ufak Bir Sorunum Var…”

Başlangıçta oyunun hikayesinin arka planını anlamak adına kendimize bir geçmiş belirliyoruz. Rio’dan göç eden ve fark yaratmak isteyen fakir bir çocuğun ya da iyi bir eğitimle yetişen ve idealist bir ABD vatandaşının uzay araştırmaları ekibine katılmasıyla geçmişimizi inşa ediyoruz. Yazılarla geçen bu kısım çok fazla uzun sürmüyor ve nihayetinde Europe-11 görevi için uzaya gittiğimizde yaşanan bir aksilik sonucu uzayda tek başımıza mahsur kalıyoruz. Bundan sonraki bölüm ise asıl hikayenin başlangıcı niteliğini taşıyor. Bindiğimiz kapsülün içinde 80’li yıllardan kalma, sadece bilgisayarın bulunduğu bir uzay gemisi içerisinde kendimizi buluyoruz. Dünya’ya dönebilmek için buradaki ipuçlarını ve bulmacaları AI’nin yardımıyla çözmeye çalışmamız oyunun nihai kısmını oluşturuyor.

event0-1

Oynanışına gelecek olursak AI ile iletişim kurarak çeşitli ipuçlarına, çözümlere ulaşmak gayet ilgi çekici ve zevkli geliyor. Örneğin; takıldığımız bir yerde bilgisayara şahsen İngilizce olarak sorular yazıp ondan cevap bekliyoruz. AI de genellikle sorduğumuz sorulara mantıklı cevaplar veriyor. Ayrıca kullandığımız dilin kaba veya nazik olması bilgisayarının tavrını da etkiliyor. Bu açıdan zevkli olduğunu söyleyebilsek de elbette bunun belli ölçüde kısıtlı bir içeriğe sahip olduğunu hatırlatmak gerekir.

İlginizi Çekebilir:   Hard Reset Redux İncelemesi

Oyunun grafikleri ve atmosferi ise yapımcısı Ocelot Society’nin yaratmak istediği konseptin hakkını verdiğini düşünüyorum. Her ne kadar oynanışında bazı ufak hatalar olsa da oyunun geneline baktığımızda gayet tatmin edici bir atmosfer ve oynanış sağlıyor.

Özetleyecek olursak Event[0], konusuyla son zamanlarda çıkan bağımsız yapımlardan ayrılan bir oyun olduğu için takdiri hak ediyor. Diğer yandan 2-3 saat arası bir oynanış süresine sahip olması ve farklı sonları olduğunu iddia etmesine rağmen tekrar oynatabilme potansiyelinin düşüklüğü dezavantaj sağlıyor. Bu açıdan oynanışına göre fiyatının pahalı gelmesi normal karşılanabilir.

Çok geniş bir kitleye hitap etmese de özellikle 80’li yılların bilim kurgu ögelerine ilgi duyuyorsanız ya da farklı bir hikayeye ortak olmak isterseniz Event[0] denemeniz gereken bir yapımlardan bir tanesi. Ancak çok büyük beklentiler içerisine girmemeniz faydanıza olacaktır.

Event[0] Sistem Gereksinimleri

Event[0]

31₺
7.6

Oynanabilirlik

7.5/10

Ses ve Müzik

7.0/10

Grafik

7.5/10

Hikaye

8.0/10

Atmosfer

8.0/10

Artılar

  • İlgi çekici konsept
  • Atmosfer

Eksiler

  • Performans sorunları
  • Fiyatını tam karşılamaması

Taner Kartal {Taner}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir