Reklam Alanı
Editörden 0

Efsanenin Hayatı: Gabe Newell Kimdir?

2016 itibariyle 53 yaşında olan Gabe Newell, Valve şirketinin İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor. Tabii ki resmi sıfatı bu olsa da, oyun dünyası onu Half Life serisinin yaratıcısı ve Steam’in kurucusu olarak tanıyor. 1983 yılından bu yana aktif bir yazılımcı olan Gabe Newell, oyun dünyasının yaşayan efsaneleri arasında yer alıyor.

gabe-newell

1983 yılında abisinden de etkilenen Newell, Harvard Üniversitesi gibi büyük çaplı bir eğitim kurumunu yarıda bıraktı ve Microsoft’ta çalışmaya başladı. Burada çok uzun yıllar çalıştı fakat kendi sözleriyle, Microsoft’ta 3 ayda öğrendiğini, Harvard Üniversitesi’nde yıllar boyunca öğrenemedi!

gabe

1996 yılından sonra Microsoft’tan ayrıldı ve buradaki arkadaşlarıyla beraber Valve yapım firmasını kurdu. Quake motorunun haklarını satın aldı ve çalışmalara başladı. Tarihler 8 Kasım 1998’i gösterdiğinde, dünyayı kökünden değiştirecek olan, oyun sektörüne unutulmaz bir iz vuracak olan Half-Life’ın çıkışı gerçekleşti. Sierra’nın dağıtımını üstlendiği FPS oyunu, milyonlarca sattı, 2001 yılında PlayStation 2’ye port edildi, 2013’te ise OS X ve Linux platformlarına geldi.

gabe-half-life

16 Kasım 2004 yılında, altı yıllık aranın ardından Half-Life 2, bu sefer Valve’in kendi oyun motoru olan Source ile piyasaya sürüldü. Yapımına 40 milyon Dolar harcanan yapım, aynı zamanda online aktivasyon gerektiren ilk single player oyundu. Gordon Freeman’ın tekrar döndüğü Half-Life 2, 39 tane ‘Yılın Oyunu Ödülü’ kazanırken, yaklaşık 15 milyon orijinal kopya sattı.

half-life-2

2007 yılında olay yaratan açıklamalar yaptı, konsollar için oyun geliştirmenin rahatsızlık yarattığını açıkça belirtti. Özellikle PlayStation 3 son derece sert ifadeler kullanan Gabe Newell, Sony’den konsolu iptal edip çıkarmamasını istedi.

gabenewell

Buna rağmen, kimi çevrelere göre ‘sözlerini yuttu’ ve 2010 yılında E3 fuarında Sony’nin açılış konuşmacısı oldu, PlayStation 3 platformunu biraz da överek, yeni oyun Portal 2’yi bu platforma duyurdu. Hatta Portal 2’nin en iyi performansı PlayStation 3’te göstereceğinden bahsetti.

İlginizi Çekebilir:   Baldur's Gate Tarihi ve Yapım Hikâyesi

gabe-newell-ps3

Gerçek bir efsane olmasının yanı sıra, her zaman oyun dünyasının en çok tepki çeken isimlerinden birisi olmayı da başardı. Buna ilginç konuşmalarının yanı sıra, en çok asla ortaya çıkamayan Half-Life 3 sebep oldu. Gabe Newell, 12 yıl boyunca neredeyse yeni oyun hakkında tek bir kelime dahi etmedi. Konuşmaları hep geçiştirdi veya üstü kapalı konuştu. Bu sebeple de Half-Life 3’ü bekleyen hayranları adeta çılgına döndü.

gabe-newell-half-life-3

Gabe Newell bu süre zarfında Steam’i online bir oyun mağazası haline dönüştürdü, servetine servet kattı ve yapımcılığı unuttu bile. Tatlı akan para, Newell’ın gülüşüne daha da sıcaklık kattı.

valve-ceo-gabe-newell

gabe-newell-kizlar

Fakat başa gelen çekilecekti…

half-life-3

{can}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir