Reklam Alanı
Rehberler 0

Doğru Laptop Nasıl Seçilir?

Bugünlerde laptop satın alırken kullanıcıların önünde sayısız seçenek var ve dolayısıyla akıllarda da tek bir soru oluyor: doğru laptop nasıl seçilir? Aşağıdaki adımları izlemek ise size laptop seçiminde yardımcı olacaktır.

Ekran boyutu ve ağırlık: Laptop ekranları genellikle 9-17 inç arasında değişmekte. Tabii daha büyükleri olsa da, daha büyük bir ekran daha ağır bir laptop anlamına geliyor. Dolayısıyla dizüstü bilgisayar alırken, portatiflikle performans dengesini iyi kurmanız gerekiyor. Daha büyük ekranlı laptoplarla seyahat etmek zorlaşacağı gibi, aynı zamanda batarya ömrü de daha kısa olacaktır. Tabii aynı zamanda görsel kalite artacak. Küçük ekranlar ise bahsettiklerimizin tam tersi.

İşlemci: Bildiğiniz gibi işlemci bir bilgisayarın beynidir. Şu anda piyasada Intel ve AMD olmak üzere iki büyük çipset üreticisi var. Intel her ne kadar  bu alanda bir numarada olsa da, AMD daha ucuza kaliteli modeller öneren rekabetçi bir firma. Dolayısıyla işlemci tercih ederken bu ikisi arasında kalacaksınız ve bütçenize göre seçim yapmalısınız.

RAM (Sanal Bellek): Bilgisayarını sıradan kullanım için alacaklar, 2 GB ve 4 GB arası bir sanal bellekle yetinebilir. Oyun oynayanlar, grafik sanatçıları veya diğer yüksek çözünürlüklü videoyla çalışanlar ise en azından 4 GB RAM tercih etmeli. İnternette gezinme veya e-postalara bakmak için kısıtlı RAM yeterli olsa da, diğer işlemlerde sanal belleğin önemi ortaya çıkıyor.

Online alışveriş siteleri: Pek çok online alışveriş sitesinin laptop kısmında ayrıntılı arama seçenekleri var. Burada istediğiniz özellikleri yazarak fiyat-özellik kıyaslamasına girebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:   No Man's Sky Performans Arttırma Rehberi

{can}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir