Reklam Alanı
İncelemeler 0

Deus Ex: Mankind Divided İncelemesi

Deus Ex: Human Revolution ilk defa beş yıl önce yayınlandığında insanlar başta biraz şüpheci olsa da, oynu büyük başarı sağlamıştı ve o yıl çıkan ciddi rakiplerine rağmen, yılın en iyi FPS-RPG’lerinden birisi olmayı başarmıştı.

‘Robotik’ özellikleri olan Adam Jensen karakterini yönettiğimiz oyun, oldukça tatmin edici bir oynanış süresine, farklı sonlara ve derinlikli bir hikayeye sahipti. Eleştirildiği tek nokta ise zayıf atış mekanikleri olmuştu. Şimdi ise Mankind Divided beklendiği gibi satışa sunuldu ve görünüşe göre, Human Revolution’da ypaılan birkaç hata da telafi edilmiş ve bize 25 saatin üzerinde bir oynanış süresi sunuyor.

mankind-divided-incelemesi

Aynı Dönem, Aynı Karakter; Farklı  Hikaye

Mankind Divided, Human Revolution’da yaşanan olayların iki yıl sonrasını konu alıyor. Üstelik augmentation sahibi dediğimiz ‘robotik’ insanlarla normal insanlar arasındaki tansiyon da en yüksek seviyeye ulaşmış durumdadır. Kendisini bir komplo içinde bulan Adam Jensen’la tekrar karşılaştığımız Mankind Divided’ın hikayesi, Human Revolution’a göre çok daha başarılı bir şekilde aktarılıyor ve baştaki iyi üretilmiş sinematik görüntüler sayesinde, seriye aşina olmayanlar bile rahatlıkla anlayacaktır.

Her ne kadar Adam Jensen fazlasıyla karizmatik olsa da, Mankind Divided’daki yeni karakterlerin bazılarına ısınamadım ve senaryodaki pek çok elementi de biraz tahmin edilebilir – sıkıcı bulduğumu söylemeliyim. Normalde farklı karakterleri tanımak için bu tip oyunlarda her diyaloğa girerim ama bu sefer dinleyecek çok şey bulamadım. Üstelik spoiler vermeyeceğim ama sonu fazlasıyla havada kaldı ve ne olduğunu bile anlamadan krediler akmaya başladı. Oyun kısa demiyorum çünkü yan görevlerle 25 saati geçiyor ama yine de çok fazla açık uç kalıyor ve aceleye gelmiş hissi uyandırıyor.

Diyaloglarda ise Adam’ın seçimleri gerçekten önemli rol oynuyor ve sadece hikayeye değil, oynanışa da etki ediyor. Doğru şeyleri seçerek Adam Jensen’ın hayati bilgiler elde etmesini sağlayabiliyoruz veya bazen barışçıl yöntemlerle, zorlu çatışmalardan kurtulmuş olabiliyoruz. Kendi oyun süremde genellikle gizlilikle ilerledim ve diplomatik oynadım. Bu şekilde çoğu durumu tek bir mermi bile sıkmadan çözebiliyorsunuz. Mankind Divided, oyuncuya sağladığı seçim şansıyla kesinlikle son yılların en serbest yapımlarından birisi.

İlginizi Çekebilir:   Goliath İncelemesi

Ana hikayesinin yanında bir de Breach adlı mini oyunlara sahip olan Deus Ex: Mankind Divided, bana beklediğimi verdi ve pek çok kişinin yaşadığının aksine, herhangi bir çökme sorunuyla karşılaşmadım. Kaliteli bir FPS-RPG karışımı arıyorsanız, Adam Jensen karakterini özlediyseniz kesinlikle Mankind Divided’ı bir an önce oynamalısınız.

Deus Ex: Mankind Divided

₺149
8.5

Oynanabilirlik

9.0/10

Ses ve Müzik

9.0/10

Grafik

8.5/10

Hikaye

7.5/10

Atmosfer

8.5/10

Artılar

  • Hikayedeki seçim şansları
  • Geliştirilmiş silah kullanımı
  • Keşfedilecek geniş bölgeler

Eksiler

  • Ruhsuz karakterler
  • Havada kalan bir son

{can}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir