Reklam Alanı
İncelemeler 1

Conan Exiles İncelemesi

Funcom’u yıllardır tanıyoruz ve çok net söylemek gerekir ki, bugüne kadar asla kötü oyun yapmadılar. The Longest Journey ile tanıdığımız firma, aynı zamanda MMORPG sektöründe de son derece tecrübeli. 2008 yılında çıkan ve artık ücretsiz olarak da oynanabilen Age of Conan, büyük başarı toplamıştı ve neredeyse tüm rakiplerini tahtından edecekti. Kötü-sıkıntılı çıkışının ceremesini çekse de, aynı şekilde The Secret World de çok iyi bir oyundu. Şimdi ise Funcom hem single player, hem de multiplayer oyunlardaki tecrübesini harmanlıyor ve karşımıza Conan Exiles ile çıkıyor.

Funcom iki tarzı birleştiriyor
Funcom zaten önceden Conan atmosferine aşinaydı ve ilk duyurulduğu günden bu yana oyun ilgi konusu. Uzun süredir beklediğimiz Conan: Exiles, kısaca tanımlamak gerekirse bir hayatta kalma-craft yapma oyunu. Rust ve The Forest gibi dişli rakiplerin karşısına çıkan yapımın en büyük artısı ise tabii ki Barbar Conan’ın adı gibi ‘barbar’ evreninde geçmesi.

Bu yönüyle hafiften ARK: Survival Evolved‘ı da andıran Conan Exiles’ın hikayesi bir karakter yaratma ekranıyla başlıyor. Geleneksel karakter yaratma ekranlarının aksine, Conan Exiles size birazcık arka plan hikayesi de sunuyor. Buna göre, ölüme terk edilmiş haldesiniz ve klanınızın hayatta kalan nadir üyelerindensiniz. Bu esnada seçilebilecek farklı ırklar var ve hepsinin de farklı özellikleri var. Karakter yaratma ekranı çok derin ve fiziği, saç rengini, yüz özelliklerini ayarlıyorsunuz. Ayrıca çıplaklık seçeneği de var ve bunu seçmeniz hâlinde karakterinizin cinsel organını dahi görüyorsunuz.

Conan Exiles’ı özel yapan şeylerden birisi oyunda bir din sistemi olması. Dört farklı tanrı var ve birini seçebiliyorsunuz. Tabii doğal olarak dinler de farklı avantajlar getiriyor. Karakterinizi seçtikten sonra, Conan Exiles size keşfedilecek yüzlerce şey sunuyor fakat ilk tavsiyemiz, önce çıplak olarak başladığınız karakteri giydirmeniz.

İlginizi Çekebilir:   Öldürmek ya da Öldürmemek, İşte Bütün Mesele Bu: Shadwen İncelemesi

Önyargıyla yaklaşmamak gerek
Conan Exiles’da seviye sistemi de var ve her atladığınızda farklı yeteneklere puan dağıtabiliyorsunuz. Aynı zamanda craft yapma için yeni tarifler de öğreniyorsunuz. Açıkçası oyun çok fazla sorunla çıktı ve bolca sunucu problemleri yaşandı. Buna rağmen fazla beklentinin de getirdiği heyecanla, bolca eleştiriye maruz kaldı.

Ben ise bunun tam aksini düşünüyorum ve Conan Exiles şans verildiği takdirde beklentileri fazlasıyla karşılayacak bir yapım. Funcom da güncellemeler yayınlamaya devam ediyor ve bana kalırsa Conan Exiles, hali hazırda var olan yapısıyla bile piyasadaki en iyi hayatta kalma – craft yapma oyunu. Üstelik unutmayın ki, oyun Türkiye’de orijinal fiyatının neredeyse yarı fiyatıyla satılıyor.

Conan Exiles

₺55
8.4

Oynanabilirlik

8.0/10

Ses ve Müzik

9.0/10

Grafik

8.5/10

Hikaye

7.5/10

Atmosfer

9.0/10

Artılar

  • Başarılı survivor öğeleri
  • Seviye atlama sistemi
  • Conan atmosferi

Eksiler

  • Sunucu ve teknik sorunlar

{can}

“Conan Exiles İncelemesi” üzerine 1 yorum

  1. Norton dedi ki:

    Abi siz bu incelemeyi yazmak için para felan mı aldınız? Milyonlarca yanlış dolu ve oldukça taraflı yazmışsınız. Age of conan ilk çıktığında ücretsiz değildi ve bad deryasıydı. Oyun batmasın diye funcom ücretsize çevirdi. Oyun fancomun en büyük başarısızlıklarından biri olarak tarihe geçti. Ben ne aocyi ne de scyi seven bir insan evladıma rastlamadım henüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir