Rehberler 2

Black Desert Online FPS Arttırma Rehberi: BDO FPS Düşmesi Çözümü

Black Desert Online ülkemizde her ne kadar büyük popülarite yakalasa da, her MMORPG oyununda olduğu gibi bazı optimizasyon sorunlarına sahip. Bunlar yapımcı firma Pearl Abyss tarafından sık sık yeni yamalarla düzeltilse de, kusursuz noktaya ulaşmak zor. BDO FPS sorunu pek çok kişinin başına bela olurken, bu yazıda da madde madde FPS arttırma yollarından bahsedeceğiz.

KBOOST Kullanımı

Önce MSI Afterburner’ı indirin. Ardından bu skini indirin. Dosyayı C:\Program Files (x86)\MSI Afterburner\Skins içine atın ve User Interface’e giderek listeden skini seçin.

MSI Afterburner’ı açın ve KBOOST butonuna basın, panelin sağ kısmında olmalı. Böylece herhangi bir 3D program çalışırken ekran kartınız maksimum verimlilikte çalışacaktır.

COHERENTUI_HOST

– BDO çalışırken görev yöneticisini açın fakat oyuna karakterinizle girmiş olun. Yani karakter ya da sunucu seçim ekranında olmayın.

BlackDesert64.exe dosyasının önceliğini Yüksek yapın.

– TÜM COHERENTUI_HOST.exe isimlerini bularak tek tek sağ tıklayın, önceliği DÜŞÜK yapın.

İstemci Uyumluluğu: Windows XP Service Pack 3

Belki kulağa garip gelebilir ama pek çok kişi bu yöntemle FPS’yi gözle görülür ölçüde arttırdı. BDO Launcher’ı yani istemcinin uyumluluğunu Windows XP Service Pack 3 olarak ayarlayın.

CPU Unpark Yapın

CPU unpark işlemi oyuna hız kazandıracaktır. Bunun için şu programı indirerek işinizi kolay yoldan halledebilirsiniz.

Prorramı açın çalıştırın, Check kısmına tıklayın ve hepsini Unpark yapın. Ardından bilgisayarı yeniden başlatın. Unpark işlemini manuel yollardan da yapma şansınız var fakat bu şekilde daha kolay olacaktır.

Nvidia Ekran Kartı Ayarları

Öncelikle bilgisayarınızdan GeForce Experience’ı kaldırmayı unutmayın. Ardından şu ayarları uygulayın;

Aynı zamanda Dikey Senkronizasyonu da mutlaka kapalı konuma getirmeyi unutmayın. Sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Oyun Belleğini Temizleme

HDD/SSD’nizde yeteri kadar alan olduğuna emin olun. Ardından Belgeler> Black Desert içindeki UserCache klasörünü silin. Oyunu kurduğunuz klasördeki Cache klasörünü de kaldırın. Oyunu yeniden başlatın ve daha önce bağlanmadığınız bir kanala bağlanın. Cache’yi silmeniz arayüzü ve ayarları sıfırlayacaktır.

İlginizi Çekebilir:   Battle Bay Gemi Sınıfları, Silah Geliştirme ve Altın Kazanma

XCORONA.XEM Dosyası

Oyunun kendi klasörü içindeki bin64\xc\tr\1 ve bin64\xc\tr\2 klasörlerine gidin ve içindeki xcorona.xem dosyasını sadece okunabilir yapın. Xcorona_x64.xem dosyasını silmeyin.

Akılda Tutmanız Gereken İpuçları

İşlemci darboğazı yaşandığı zaman oyun içinde arayüzü yenilemenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda Pazaryeri NPC’sine gidin ve Listem butonuna tıklayıp kapatın. Oyun ne zaman fazla kasmaya başlarsa bu işlem biraz olsun rahatlatır.

Oyunun pencere ya da tam ekranda çalışıp çalışmadığına dikkat edin. Kimi oyuncuların bilgisayarında pencere modu daha hızlı çalışırken, kimilerinde ise tamamen tam ekran kullanmak gerekiyor. Dolayısıyla buna önem gösterin.

BlackDesert64.exe dosyasını daima Görev Yöneticisi’inde yüksek öncelikli tutun.

AMD Ekran Kartı Ayarları

AMD ekran kartı kullananlar ise kontrol paneline girmeli, global grafiklerden ayarları şu şekilde yapmalı;

 

{can}

“Black Desert Online FPS Arttırma Rehberi: BDO FPS Düşmesi Çözümü” üzerine 2 yorum

  1. maryan dedi ki:

    Çok teşekkürler kardeşim

  2. Furkan Fazıl dedi ki:

    Oyunun gerçekten büyük problemleri var, grafik ayarları kaydetmiyor, oyuna girince farklı arayüzde farklı anlamadım gitti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir