Reklam Alanı
İncelemeler 0

Apex Legends İncelemesi

EA Games ve Respawn Entertainment işbirliğiyle 4 Ocak tarihinde sürpriz bir şekilde yayınlanan Apex Legends çok kısa bir sürede milyonlarca oyuncu tarafından oynanan bir oyun haline geldi. Özellikle ücretsiz olarak oynanabilmesi nedeniyle oldukça ilgi gören Apex Legends, Titanfall evreninde geçen “battle royale” türünde bir yapım. Peki, bu kadar kısa sürede bunca insanı bu oyuna çeken tam olarak nedir?

Bu inceleme yazımızda oyunu genel itibariyle inceleyerek, dinamiklerinden, grafiklerinden, atmosferinden ve elbette oynanışından bahsedeceğiz. Elbette battle royale türündeki diğer oyunlardan farklı neler sunuyor sorusunu yanıtlandırmaya çalışacağız.

Öncelikle belirtmekte fayda var ki PUBG ve Fortnite oynadıysanız, en azından oynanış olarak, Apex Legends size hiç de yabancı gelmeyecektir. Çünkü battle royale türünün temel özellikleri olan karakter seçimleri ve özelleştirmeleri, zaman geçtikçe daralan bölgede hayatta kalan son ekip içerisinde olmak, avcılık ve toplayıcılık elementlerinin hepsini içeriyor. Ancak bu oyunlardaki bazı buglar ve oyun içi güç dengesizlikleri oyuncuları Apex Legends’a iten ana etken olduğunu görüyoruz. Henüz bunu söylemek için erken olabilir ama Apex Legends, söz konusu oyunların popülaritesini oldukça düşürebilme potansiyeline sahip.

Farklı Karakterler ve Karakterlerin Özelliklerini Kullanmak

FPS türünde oynanan Apex Legends, karakter formülünü Overwatch’den alarak battle royale türüne bir farklılık kattığını söyleyebiliriz. Oyunda 8 adet karakter var ve her bir karakterin (legend) kendine has bir özelliği bulunuyor. Örneğin; defansif Gibraltar kalkan çıkarabilirken Lifeline takım arkadaşlarını ve kendini iyileştirebiliyor, Pathfinder kanca atarak hızlı bir şekilde yer değiştirebiliyor, ofansif oynanışa yatkın olan Wraith ise portal açarak belli bir süreliğine hasardan kaçınabiliyor. Fakat hiçbir karakter tek başına oyunu domine edebilecek yetkinliğe sahip değil. Oyun toplamda 60 kişiyle başlıyor ve 3’er kişilik 20 ekipten son kalan oyunun galibi oluyor.

İlginizi Çekebilir:   Goliath İncelemesi

Battle Royale Türüne Farklı Bir Bakış

Apex Legends’ın battle royale türüne getirdiği en önemli yeniliklerden birisi ise takım oyununun önemini artırmak oldu. Elbette PUBG ve Fortnite’da takım olmak önemli bir avantaj sağlıyor, ancak Apex Legends, oyunculara basitçe kazanmak istiyorsan önce bir takım olacaksın ve ona göre hareket edeceksin. Bu açıdan “yalnız kurt” şeklinde oynamak Apex Legends’ta işe yaramıyor ve önemini yitiren bir oynanış türü olarak bize geri dönüyor. Zira, yukarıda da belirttiğimiz gibi hiçbir karakter tek başına güçlü değil, ve her karakterin özelliği birbirini tamamlayıcı nitelikte. Belki içinizden, peki bu formül işe yarıyor mu, diye sorabilirsiniz. Evet, kesinlikle yarıyor. Bir haftada 10 milyondan fazla oyuncuya ulaşmasının temel sebeplerinden birisi de aslında bu olduğunu düşünüyorum.

Takımda Bulunmak ya da Gerçek Bir Takım Gibi Oynamak

Takımı takım yapan rastgele 3 kişinin bir araya gelmesi değil; bu 3 kişinin birbirini tamamlaması ve gerçekten bir takım gibi stratejik oynayabilmesidir.

Takım olmanın öneminden bahsetmişken değinmeden edemeyeceğimiz bir başka önemli konu daha var: O da ölen takım arkadaşımızı tekrardan mücadeleye çağırmak. Bunu yapabilmek için öncelikle ölen arkadaşımızın sancağını (banner) almamız gerekiyor. Sonrasında haritanın belli bölgelerinde bulunan geri çağırma noktasında bu sancağı kullanarak geri çağırma işlemini tamamlayabiliriz. Ancak bunu yapmak yerimizi belli etmek anlamını taşıyor ve bir bakıma fazlasıyla riskli bir hareket. Takım arkadaşımız için bunu göze alabilmeyi bir kenara koyarsak, bunu yapabilme olanağının tanınması Apex Legends’ın takım oyununun bir hayli üstüne düştüğünü kanıtlıyor.

Titanfall Evreni ve Silahların Çeşitliliğine Ön Bakış

Titanfall’ı bilenler Apex Legends atmosferine ve oyunda bulunan silahlara bir nebze alışıktır. Bilmeyenler için özetlemek gerekirse atmosfer ve mücadelenin gerçekleştiği harita oyuncuyu atmosferin içerisinde tutmaya yetiyor ve o açıdan başarılı diyebiliriz. Kullandığımız silahlar ise daha çok bildiğimiz silahların teknolojik tasarımları diyebileceğimiz şekilde ve çeşitlilik de tatmin edecek seviyede. Ayrıca şarjörde bulunan mermi sayısı görece az olduğu için düşmanları öldürmek zor olabiliyor. Bunun da takımımızın bir arada durması için kasıtlı yapıldığını düşünüyorum.

İlginizi Çekebilir:   Birkaç Saatlik Basit Bir Eğlence: Mini Metal İncelemesi

Apex Legends’ı Oynamak Gerçekten Ücretsiz mi?

Bu sorunun bir diğer türü esasen kazanmak için para vermemiz şart mı, olacak. Çıkışı itibariyle baktığımızda 8 karakterden sadece 2 tanesi oyun parasıyla satın alınabiliyor. Oyun parası temin etmek için de ya seviye atlamak ya da gerçek para harcamak gerekiyor. Tabii ki bu karakterleri özelleştirmek için geniş ölçekte gerek silahlar için gerekse karakterler için kozmetik ürünler bulunuyor. Parayla alınabilen diğer 2 karakter ise oyundaki güç dengelerini değiştirebilecek çapta değiller. Hal böyle olunca, ilerleyen dönemde ne olur bilinmez ama, şu an için baktığımızda ücretsiz yani free-to-play anlamının içini hakkıyla dolduruyor.

Kesinlikle Denenmesi Gereken Battle Royale Örneği

Apex Legends, beklenmedik şekilde ücretsiz olarak piyasaya çıkmasına rağmen yine çok kısa bir sürede büyük bir oyuncu kitlesine ulaşmasını tesadüf olarak tanımlamak hata olur. Battle royale türüne getirdiği yenilikler ve farklılıklarla bu türün gelecekte nasıl olacağına yönelik bir gösterge olma niteliği de taşıyor. Bu yönüyle benzerlerinden ayrılarak bir bakıma yeni bir şeyler denemek isteyen oyunculara da cazip geliyor.

Apex Legends’ın yapımcıları önümüzde süreçte de başlangıçtaki çizgisini devam ettirirse; oyunun dengesini bozmayacak geliştirmeler ve eklemelerle birlikte çok daha fazla oyuncuyu kendisine çekecektir.

Apex Legends Sistem Gereksinimleri

Apex Legends

Ücretsiz
8.6

Oynanabilirlik

9.0/10

Ses ve Müzik

9.0/10

Grafik

8.5/10

Hikaye

8.0/10

Atmosfer

8.5/10

Artılar

  • Yüksek oynanabilirlik
  • Karakter çeşitliliği
  • Ücretsiz olması

Eksiler

  • Bazı optimizasyon sorunları

Taner Kartal {Taner}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir