Reklam Alanı
Teknoloji 0

Android 10. Yılını Doldurdu

On yıl önce bugün; dünyanın en popüler işletim sistemlerinden biri olan Android, yeni bir telefonla birlikte duyuruldu. On yıl önce duyurulan HTC Dream, Android işletim sistemini kullanan ilk telefon olmuştu. HTC Dream; klavyeye ve kaydırma topuna sahipti.

Android’in halka açık ilk versiyonu olan Android v1.1’de; klavye, video oynatıcısı gibi özellikleri bulundurmuyordu. Android 1.5 ile birlikte bu eksikliklerin bir kısmı dolduruldu. Android Market’ın da çıkışıyla birlikte, bu boşlukları doldurabilecek uygulamalar ortaya çıktı. Android’i rakibi olan iOS’ten üstün kılan kısmı ise, kişiselleştirmeye izin verişiydi.

Android’in ilk sürümleri, dönemi için çok gelişmiş bir teknolojiydi. O teknolojinin üstünden tam on yıl geçti ve bir sürü yenilikler oldu. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte Android de gelişti. Şimdi dönüp baktığımızda Android’in ilk sürümü, oldukça kötü görünüyor.

Bugün Android, akıllı telefon marketini ele geçirmiş durumda. Statista’dan alınan bilgilere göre, 2018’in ikinci çeyreğinde satın alınan akıllı telefonların %88’inde, Android işletim sistemi yüklüydü. iOS ise 2018’in ikinci çeyreğinde satın alınan telefonların sadece %11.9’luk kısmında bulunuyor.

Doğum günün kutlu olsun, Android!

İlginizi Çekebilir:   Microsoft, Dokunmatik Ekran Destekli Office Uygulamalarını Artık Geliştirmiyor

{Anıl Atıcı}

Uzun süredir indieTurk'te yazan Anıl, teknoloji ve oyun dünyasıyla yakından ilgili.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir