Reklam Alanı
Rehberler 0

Albion Online Beta Başlangıç Rehberi

Albion Online dünyasına adımınızı attığınız ilk anda büyük ihtimal koca bir bilinmezlik içerisinde olduğunuz hissiyatı içerisine girebilirsiniz. Çünkü MMORPG türündeki oyun, diğer türdeşlerinden oldukça farklı bir deneyim sunuyor. Peki neden farklı diyorum? Çünkü oyunda diğer oyunlarda olduğu gibi herhangi bir level-seviye sistemi yok. Onun yerine ”fame” denilen daha farklı bir sistem var. Seviye sistemi olmadığı için ise belli başlı ilerleyen bir görev takibi olmuyor. Bu anlamda oldukça büyük bir özgürlük sunuyor.

Oyun tamami ile oyuncunun ilerlemek istediği yöne doğru şekilleniyor diyebiliriz. Bu anlamda ilk olarak bilinmesi gereken şey oyundaki toplayıcılık sistemi. Oyunda temel olarak; demir, taş, odun, deri ve pamuk kaynakları bulunuyor ve bu kaynakları toplayabilmeniz için balta veya kazma gibi araç gereçlerimiz oluyor. İlk olarak oyuna başladığınız an size bu işin temel prensibini öğreten mini bir ”tutorial” tarzı görevler veriliyor. Bu görevleri bitirdiğiniz anda ise tamami ile özgürsünüz. Toplayıcılıkta isterseniz demir isterseniz odun veya pamukta kendinizi geliştirebilir, araç gereçlerinizin tierini yükseltip, daha yüksek tierli yani daha iyi kaynaklar toplayabilirsiniz. Bu kaynaklar önemli çünkü, giyeceğiniz tüm eşyaları bu kaynaklar ile craftlıyorsunuz. Ne kadar yüksek tierli kaynak toplayabilirseniz o kadar yüksek tierli zırh veya silah edinebiliyorsunuz. Örneğin ”full plate” bir zırh giymek istiyorsunuz ve bunun için demire ihtiyacınız var. Gerekli sayıdaki demiri toplayıp, craftlayıp, ardından yeteri kadar crafting puanı kazanırsanız istediğiniz zırhı craftlama işini gerçekleştirebiliyorsunuz. Ancak hepsi burada da bitmiyor. İstediğiniz bir üst tierdeki zırhı giyebilmeniz için, öncesinde üstünüzde bulunan zırh ile belli bir deneyim puanı kazanmanız gerekiyor. Yani o zırh ile oynadığınız, deneyimlediğiniz şeylere göre bir üst tierdekini giyme hakkı kazanıyorsunuz. Tüm bu puan sistemi ise oyun içerisindeki ”Destiny Board” üzerinde detaylı olarak gösteriliyor. Ek olarak, az önce bahsettiğim bu craftlama işlemlerini ise haritanın belli bölgelerindeki ”kasaba”larda bulunan NPC’ler aracılığıyla yapıyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:   Black Desert Online Katkı Puanı Kasma: Katkı Yan Ürünleri Rehberi

Özetle, oyun tamami ile sizin emeğinize göre sizi ödüllendiriyor. Ne kadar çok çalışıp, kaynak toplarsanız, ne kadar çok canavar keserseniz o kadar iyi tierli zırhlar, silahlar veyahut araç gereçler edinebiliyorsunuz. Bu da tamami ile size bırakılmış bir durumda. Neyi ne kadar kasmak isterseniz o kadar kasıyorsunuz. Oyun size belli bir deneyim puanı limiti koyuyor ancak ona bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Yani evet, bir tank karakteri genel olarak full plate zırh giyebilir ancak oyun tarzınıza göre isterseniz full plate zırh giyerken deri bir kafalık kullanabilirsiniz. Çünkü her eşyanın kendi belirli yetenekleri oluyor. Bu da demek oluyor ki, evet eşyanın defans özellikleri gayet önemli ancak siz nasıl oynamak istiyorsunuz? Hangi yetenek ile diğerini kombolamayı düşünüyorsunuz? Albion Online’da her şey sizin elinizde.

Kaan Onur Kaftanoğlu {Onur}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir