Reklam Alanı
Rehberler 0

Age of Empires 2 HD’de İyi Ekonomi İçin 5 Yöntem

Age of Empires 2’de ekonomide nasıl başarılı olunur? Siz hala basit şeylerle uğraşırken, rakibinizin kaleler yaptığını fark etmişsinizdir. Bunun tek sebebi, ekonomisinin sizden iyi olması. Peki, Age of Empires ‘de nasıl kusursuz bir ekonomi sistemi inşa edilir?

Genel Tavsiyeler

1. Daima işçi üretin. İşçiler harika bir ekonominin temel taşıdır ve hem inşaat yaparlar, hem de kaynak toplarlar. Eğer şehir merkezinizden o sırada işçi çıkarmıyorsanız, bu kaybedilen zaman anlamına gelir. Hele ki Dark Age’in ilk iki dakikasında performans gerçekten önemli ve üstünlük kurma zamanı.

2. Orduyu ihmal etmeyin! Oyundaki başarı aynı zamanda güçlü ve iyi inşa edilmiş bir ordudan geçer. Tabii ki bunu gerçekleştirmek için ekonominiz sağlam olmalı. Rush yapanlara karşı dikkat edin çünkü Feudal Age’de, Castle Age’in başında ve sonunda ani saldırılara maruz kalacaksınız. Eğer ordu gelişiminiz kötüyse, oyunu kaybedersiniz.

Dark Age

1. Oyun başladığında hızla gerçekleştirilmesi gereken birkaç adım bulunuyor. Bunlar:

 • Hızlıca merkezden 4 tane işçi çıkarın. H’ye basarak merkeze geçebilirsiniz, C’ye basarak da işçi üretebilirsiniz. Oyunda kısayol tuşlarını kullanmayı ihmal etmeyin.
 • İki işçiyle iki ev inşa edin. Bu hızlıca nüfusunuzu 15’e yükseltecek ve daha fazla işçi üretebileceksiniz. Her işçi bir ev yapmasın, ikisiyle birlikte yapın. İki ev tamamlanınca, ormana yakın bir yere oduncu kampı kurun.
 • Scout atlınızı seçin ve etrafa bakın. Dark Age’de koyunları bulmak kritik önem taşıyor. Bunları merkeze getirdikten sonra diğer koyunlara, böğürtlen ağaçlarına, domuzlara, geyiklere ve madenlere bakın.
 • Diğer işçi de, Town Center’ın yanındaki birkaç ağacı kesmeye devam etsin.

2. Dört adet koyun merkeze geldiğinde, ikiye ayırıp kesmeye başlayın. Yarıya bölerek, işçilerle koyunların etletini toplayın. O sırada diğer işçi de odun stoklasın.

3. Loom araştırmasını merkezden yapın. Loom sayesinde işçiler saldıran kurtlara karşı tek başına yeterli olacak ve sağlıkları yükselecek. Daha sonra da domuz çekerek öldürebilirsiniz. Amacınız, dakika 1.40’da Loom’a tıklamak.

Bu süre zarfında koyunların etleri sona erecek, diğerlerine geçin. Koyunların merkeze yakın olmasına dikkat edin, böylece zaman kaybı yaşamayacaksınız. Loom araştırması bittikten sonra, daha çok işçi üretin ve nüfusunuzda da gözünüz olsun. 13’e ulaşınca başka bir ev inşa etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:   Steam'de Koleksiyon Kartları Nasıl Düşürülür: Idle Master Kullanımı

4. Böğürtlenlerin yanına odun kesmeyen bir işçinizle Mill inşa edin. Bu şekilde Feudal Age gerekliliğini de karşılayacaksınız ve aynı zamanda yavaş ama sabit bir yiyecek kaynağınız olacak. İşçi çoğaldıkça, daha fazla böğürtlen toplayabilirsiniz ve ardından tarla yapımına geçebilirsiniz.

5. Domuz avlayın. Koyunlar tükenince, domuzları yavaş yavaş merkeze çekin ama canınızın gitmemesine dikkat edin. Yaklaşınca diğer işçilerle de saldırın. Bu çekme işlemini diğeriyle de tekrarlayın ve ardından geyiklere geçin. Maalesef geyikleri peşinize takmak mümkün değil ama en azından kolay ölüyorlar.

6. 30 nüfusa ulaşana kadar işçi üretimine devam edin. 35 nüfusluk da ev yapın. Bazı işçiler Feudal Age’deki öneminden ötürü odun kesmeye yollanmalı. Yaklaşık 10-12 işçi bu süreçte odunda olmalı.

Merkeze yakında bulunan bir altın madenine Mining Camp kurun. Feudal Age’de altın gereksinimi duymasanız da, bu çağ pek uzun sürmüyor ve mutlaka ihtiyaç duyacaksınız. Üç işçiden fazlası madende olmamalı.

İlerleyen evrelerde tarlalar yiyecek için temel kaynak ama 60 odun gerektiriyorlar. Geyikler ve böğürtlenler bitince, tarla ihtiyacınız olacak. Bunları Town Centre çevresine yapmanız idealdir fakat yer kalmazsa, Mill çevresini de tercih edebilirsiniz.

Feudal Age

1. 35 nüfusa ulaştınız ve Feudal Age’e geçtiniz. Bu aşamada çok hızlıca yapmanız gereken bazı şeyler var.

 • Oduncu üç işçiyi seçin ve bir market kurun.
 • Oduncu bir işçiyi seçin ve blacksmith kurun. Bunun sebebi market daha yavaş yapılıyor. İki inşaat tamamlanınca, Feudal Age için gereken iki bina da tamamlanmış olacak. Ardından işçileri odun kesmeye geri yollayın.
 • Bir ya da en fazla iki tane işçi üretin. Bunları odun kesmeye yollayın.
 • Şimdilik hiçbir araştırma yapmayın. Castle Age için yiyecek ve odun kritik önem taşıyor. Yiyecek toplayan işçiler (böğürtlen hariç) şu anda tarlada olmalılar.
 • Özellikle 1v1 maçlarda Scout atlınız daima keşifte olsun ve haritayı açsın.
İlginizi Çekebilir:   No Man's Sky Performans Arttırma Rehberi

2. 800 yiyecek toplayın. Feudal Age’de yiyecek stoğunuz epey artacak ve 800 yiyecek stoğu sizi zorlamayacak. Market yardımıyla da 800 yiyecek ve 200 altın toplayacaksınız.

3. Castle Age araştırmasını başlatın. Castle Age’e geçerken, Mill ve Lumber Camp’teki teknoloji araştırmalarını yapın. Castle Age’e geçerken muhtemelen odun stoğunuz epey az olacak. Araştırma sürerken, 275 odun işçileriniz için hedef olmalı. Taşların yanına bir maden kampı daha yapın. Odun kesen iki işçi buraya gitsin. İleriki aşamalarda kale ve şehir merkezi için taş toplamak önmeli. Araştırma sırasında nüfusunuz da 31 ya da 32 olmalı.

Castle Age

1. Daha önceki çağlarda olduğu gibi, burada da hızlıca yapılması gereken birkaç işlem var: odun kesen üç işçi seçin ve bir şehir merkezi oluşturun. Stratejik bir yer olmasına dikkat edin, yani ormanın ve madenlerin yakınında olması ideal olacaktır. Yeterli stoğunuz yoksa, 275 odun toplayın ve sonra inşaata başlayın. Daha çok town center yapmak, ülkeniz için kritik önem taşıyor ve böylece iki yerden işçi basabileceksiniz. Bu merkezler 275 odun ve 100 taş isterler. Eğer yoksa, marketten takasla alın.

 • Tabii bu sırada şehir merkezinden daha çok işçi basmaya devam edin. Nüfus arttıkça, ev ihtiyacınız da çoğalacak. Yeni işçiler yiyecek, odun ve altına dağıtılmalı ama 8 işçinin taşta olması önemli.

2. Heavy Plow araştırmasını yapın. Bu araştırma 125 yiyecek ve odun istiyor. Ayrıca odun topladıkça, Mill yakınındaki tarlaları da yeniden ekin. Ayrıca Bow Saw, Gold Mining ve Wheelbarrow gibi araştırmaları da gerçekleştirin. Wheelbarrow yaparken, diğer şehir merkezinin işçi bastığına emin olun.

3. Üniversite ve kale yapın. Üniversitelerde hem orduya, hem de ekonomiye yararlı teknolojiler var. 650 taşınız olduğu zaman, taş toplayıcısı dört işçiyi alarak kale yapmaya başlayın. Özellikle rush yiyorsanız, bu çok önemli. Ayrıca Monastery inşaatı da düşünebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:   Deus Ex: Mankind Divided Kasma Sorunları Nasıl Düzeltilir?

4. Medeniyetinizi genişletmeye devam edin. Yeni işçilerinizle daha çok tarla yapın. Yeniden ekim önemli, özellikle savaş esnasında tarlalarla uğraşmak sıkıcı olabiliyor. Town Center’ın fazla olmasının avantajı ise yeni Mill yapmak zahmetinden sizi kurtarır.

 • Bu aşamada daha çok Mill yerine, daha çok Lumber Camp yapılması. Özellikle Castle Age’da düşman şehir dışındaki odun toplama alanlarına saldıracaktır. Aynı zamanda ağaçlar kesildikçe, yürüme mesafesi artacak ve oduncu kampı gereksinimi doğacak.
 • İşçiler altın toplamaya devam etmeli. Bu yüzden daha çok maden kampı yapılmalı ve eğer önem vermiyorsanız, 800 altın toplamak zor bir hedef haline gelir. Bu çağda altının önemi büyük ve birçok ordu ünitesi de altın istiyor. Taş ise sadece kuleler, kaleler ve şehir merkezleri için kullanıldığı için altına göre daha önemsiz.

5. Monastery’den monk üretebilirsiniz. 1v1 oyunlarda Monk’lar yardımıyla Relic’leri toplayarak ekonominize altın katabilirsiniz ve faydası büyük olur. Ekstradan, savaşlarda da askerlerinizin sağlığını yenilerler.

6. Imperial Age’e geçin. Bunun zamanlaması değişebilir. Rush yapmıyorsanız ve ordu üretiyorsanız tahmini hedefiniz 25.00 olmalı. İdeal olarak ilk şehir merkezinizden araştırmaya başlayabilirsiniz. Imperial Age araştırması sırasında, Handcart ve diğer araştırmaları tamamlayabilirsiniz. Ayrıca nüfusa dikkat edin ve bir işçinizle ev yapmaya özen gösterin.

Imperial Age

1. Bu dakikadan sonra oyunu ordu domine edecek. Ordu araştırmaları yapmaya, askerleri upgrade etmeye ve daha çok asker basmaya önem verin.

 • Ayrıca diğer çağlarda olduğu gibi, yine işçi üretimine devam edin. İdeal bir medeniyette 100 kadar işçi olmalıdır. Ayrıca iş dağıtımına dikkat edin. Örneğin, 7000 odun ve 400 yiyecek sahibiyseniz, biraz oduncuyu tarlalara göndermek iyi bir fikir olabilir. Haritada çok ağacın olduğu oyunlarda, yiyecek ve altın Imperial Age’de daha önem teşkil ediyor.
 • Crop Rotation, Two-Man Saw ve Gold Shaft Mining araştırmalarını yapın. Stone Shaft Mining ise size bağlı ama çok da gerekli denemez. Ayrıca üniversitedeki Treadmill Crane de önemli bir teknoloji.

{can}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir