İncelemeler 0

Zula İncelemesi

Lokum Games ve Madbyte Games ortaklığıyla hazırlanan, uzun açık beta aşamasını geride bırakan MMOFPS oyunu Zula, nihayet Steam’de Greenlight onayını aldı ve bu platformda yerini buldu.

Tamamen Türkçe olan ve Türk yapımcılar tarafından geliştirilen Zula için MMOFPS dense de, bu doğru bir tanım olmuyor. Oyunun MMO özelliği yok ve genellikle ufak haritalarda, 10-20 dakikalık maçlardan oluşuyor. Zula’nın en çok dikkat çeken yanı, Türk ve Türkiye kültürünü doğrudan yansıtıp, bize özgü bir oyun olması. Bu anlamda ilklerden olma özelliğini taşıyor ve hitap ettiği kitleyi iyi tanıyor. Her ne kadar global oyun pazarında boy göstermeye hazır olsa da, yurt dışında pek ilgi çekeceğini düşünmüyorum. Oyunun bütün haritaları Türkiye’den esintiler taşıyor.

Haritaların Orijinal Olmayışı Oyunun En Büyük Eksiği

Zula’da Gladyo ve Zula adlı iki takım bulunuyor. Karakterlerin bir arka planları var, hepsinin ismi ve farklı kıyafetleri var. Zula eski askerlerden, Gladyo ise paralı askerlerden oluşuyor. Hikayelerini resmi web sitesinden okuma şansınız var ama bu anlamda oyun çok bir şey vaad etmiyor. Genel olarak temel amaç, bolca aksiyon ve çatışma.

zula-sistem-gereksinimleri

Oyunda Üsküdar Sokakları, Gaziantep Mülteci Kampı ve Safranbolu Evleri gibi iyi tanıyacağınız haritalar var. Ne yazık ki, en büyük eksiği bu haritaların tamamının kopya olması. Örneğin, Safranbolu Evleri Counter Strike: Global Offensive’den Dust haritasını hatırlatıyor, Liman bölümü Battlefield 3‘ün meşhur limanını. Her ne kadar bu haritalar tutmuş ve başarılı haritalar olsa da, Zula’da daha orijinal bölümler olmasını da beklerdim.

Zula, Tamamen Türklere Özgü Bir Yapım

Modlar, FPS’lerde karşımıza çıkan klasik oyun modları ama genellikle oyuncu kitlesi Ölüm Maçı’nı tercih ediyor. Silahlar da aynı şekilde Türkiye’de kullanılanlardan alıntı. Kırıkkale tabancası, Mehmetçik piyade tüfeği gibi. Zamanla ASELSAN tarafından yapılan yeni silahların da ekleneceğini tahmin ediyorum. Çeşitlilik gayet yerinde olsa da, özelleştirme seçenekleri daha da geliştirilebilir. Silahları, ekipmanları ve bombaları oyun içinde maçlardan kazanılan parayla veya Zula parasıyla elde edebiliyorsunuz. Zula parası Türk Lirası karşılığında satılıyor fakat fiyatlar gayet makul. Ayrıca hiç gerçek para yatırmadan, tamamen free-to-play olarak da rahatlıkla oynayabiliyorsunuz.

Sonuç olarak sözü fazla uzatmadan, Zula’nın bize özgü olan, başarılı bir FPS olduğunu söyleyebilirim. Fazla yapay duran silah seslerini, Counter Strike‘dan neredeyse bire bir alınan haritaları saymazsak çoğu yönüyle olumlu bir oyun. En azından birkaç saat oynayıp stres atacak bir online FPS oyunu arıyorsanız bulunmaz kaftan diyebilirim.

Zula Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows XP/Vista/7/8/8.1/10
 • İşlemci: Pentium 2.4 GHz / Athlon 2500
 • Bellek: 2 GB RAM
 • Ekran Kartı: GeForce 5730 / Radeon 9003
 • DirectX: Sürüm 9.0
 • Depolama: 1600 MB kullanılabilir alan

Zula

Ücretsiz
Zula
7.2

Oynanabilirlik

7.5 /10

Ses ve Müzik

6.0 /10

Grafik

7.5 /10

Hikaye

7.0 /10

Atmosfer

8.0 /10

Artılar

 • Türkiye atmosferi
 • Hızlı, akıcı oynanış
 • Ücretsiz olması

Eksiler

 • Kötü silah sesleri
 • Orijinal olmayan haritalar

{Can}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir