İncelemeler 0

Verdun İncelemesi

Verdun, uzun süredir benim ilgimi çeken bir oyundu. Özellikle Birinci Dünya Savaşı’nda geçiyor olması, bu tip fazla oyunun olmaması ve gerçekçi yapısı cezbediciydi. Her ne kadar Battlefield 1’in duyurulmasından sonra bu temanın popüler olacağını düşünsem de, şu anda Verdun oyun endüstrisindeki ilk multiplayer Birinci Dünya Savaşı multiplayer oyunu ünvanını taşıyor. Hatta şimdilik tek de diyebiliyoruz.

Oyunda maalesef Osmanlı Devleti bulunmuyor çünkü tarih olarak 1914-1918 yılları arası, Batı Cephesi konu alınıyor. Dünya savaşlar tarihindeki en kanlı dönemlerden birinde geçen oyun ismini ise 1916 yılındaki Verdun Savaşı’ndan alıyor. Verdun’da dört oyun modu mevcut: Frontlines, Attrition, Rifle Deathmatch ve Squad Defense.

Eksiler Olsa da Göze Batmıyorlar

Birinci Dünya Savaşı’nı mümkün olduğunca gerçekçi bir şekilde yansıtmaya çalışan oyundaki vahşet havası, Fransa ve Belçika askerlerine özel üniformalar ve haritalar oldukça başarışı şekilde tasarlanmış. Dört oyun modundan özellikle Frontlines epey taktiksel karışıklığa sahipken, diğerleri biraz daha serbest diyebilirim. Yine de oyun modları genel olarak zorlu fakat maalesef bu zorluğun sebebi yapısal değil, oyunculardan kaynaklı. Bir müddet sonra Verdun çok zorlaşıyor, öğrendikten sonra da keyfiniz hafiften kaçıyor çünkü herkes pusarak, ağır aksak şekilde oynuyor.

Oyunun eksileri arasında daha önce optimizasyon sorunları da vardı fakat yapımcı firma bu konuda özveri göstererek giderek durumu düzeltti. Kaldı ki görseller zaten fazlasıyla tatmin edici. Oyunun çıkışından bu yana bir sene geçmiş olsa da, Verdun hala etkileyici teknik özelliklere sahip ve göze batan şeyler yok. Silah tasarımları, harita tasarımları ve çevre öğeleri oldukça hoş. Sesler yeterli düzeyde ve dönemin silahları model alınarak hazırlanmış.

Belli Bir Kitleye Hitap Ediyor

Yapımcı ekibin Verdun’da saha araştırmalarına dahi giriştiğini, Birinci Dünya Savaşı’nı ciddi bir referans alarak bu oyunu hazırladıklarını da hatırlarsak, Verdun türü sevenlere, tarihe ilgili olanlara kesinlikle tavsiye edebileceğim bir oyun. Şimdilik tek sıkıntısı durağan olması, aynı taktiklerin uygulanması ve oyuncu sayısının çok fazla olmaması.

Bunlar sizin için sorun değilse, Birinci Dünya Savaşı’na ve FPS oyunlarına da ilginiz varsa Verdun’u satın alıp deneyin diyorum.

Verdun Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows Vista/7/8
  • İşlemci: Intel Core2 Duo 2.4Ghz
  • Bellek: 3 GB RAM
  • Ekran Kartı: Geforce GTX 960M

 

Verdun

45₺
Verdun
8.6

Oynanabilirlik

8.3 /10

Ses ve Müzik

8.4 /10

Grafik

8.2 /10

Hikaye

8.8 /10

Atmosfer

9.2 /10

Artılar

  • 1. Dünya Savaşı
  • Atmosfer

Eksiler

  • Tekrar edici olması

{Can}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir