İncelemeler 0

Uzayda Yapayalnız: LOST ORBIT İncelemesi

Yakın zamanda popüler konular arasında yer alan ve insanların uzaydaki maceralarını konu alan Interstellar, Gravity gibi pek çok film izlemişsinizdir. Bunlardan her biri karakterlerin psikolojisine bir şekilde değinir. Fakat uzayda geçen bilim-kurgu oyunlarına baktığımızda genelinin oynanışa yöneldiğini ve bu kısmının eksik kaldığını söylemek yanlış olmaz. LOST ORBIT de bu eksiği oldukça başarılı bir şekilde kapatarak, bu özelliğini mükemmel müzikleri ve dengeli oynanışıyla birleştirince ortaya harika bir yapım çıkmış.

Bir Astronotun Yalnızlığını Paylaşmak

LOST ORBIT konu olarak uzayda ekibiyle görev yaptığı esnada, uyduya benzer bir şeyle ilgilenen ana karakterimizi taşıyan uzay gemisinin çıkan bir aksilik sonucunda infilak etmesiyle başlıyor. Bundan sonra uzayda yapayalnız kalan karakterimiz Harrison’ın monologları eşliğinde bir kurtuluş yolu arıyoruz.

LOST ORBIT’in oynanışı ise oldukça basit; ancak oyun kumandasıyla oynanması tavsiye edildiğinden klavye ve fare ile oynamak biraz zorlayabiliyor. Bu bağlamda PlayStation 4’e de gelmiş olan oyunun konsollara daha uygun olduğunu söylemek gerekir.

“Herkes bir yerlerde bir şekilde ölmek zorunda”

Kısaca bahsedecek olursak yolculuğumuzdaki çeşitli engelleri aşarak bölümleri bitirmeye dayalı bir oyun. Ancak bu engellere karşı koymak her zaman göründüğü kadar kolay olmuyor. Zira hızla giderken bir gök taşına çarparsak beynimizin parçalarını uzay boşluğunda dağılırken görebiliriz. Ya da lazere denk gelirsek ikiye bölünerek fani bedenimizi iki parça halinde sonsuzluğa teslim  edebiliriz.

Bunun dışında her bölümde belirli miktarda obtainum topluyoruz ve bunlarla hız, dayanıklılık arttırma gibi özelliklerimizi yükseltebiliyoruz. Fakat bu yükseltmelerin oldukça kısıtlı olduğunu söylemek gerekir.

Toplamda 40 seviye ve 4 farklı güneş sistemine sahip olan LOST ORBIT, oyunculara eşsiz bir deneyim sunuyor. Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında çıkmasına rağmen en azından PC platformunda değerinin bilinmediği bir gerçek. Bu nedenle çıktığı dönemde birçok bağımsız oyun yarışması finalistlerinden olan LOST ORBIT’i mutlaka tavsiye ederim.

LOST ORBIT Sistem Gereksinimleri

Minimum:

İşletim Sistemi: Windows 7

İşlemci: Intel Core I5 Series

Bellek: 4 GB RAM

Ekran Kartı: GeForce 4 Series

DirectX: Sürüm 9.0c

Depolama: 1300 MB kullanılabilir alan

Önerilen:

İşletim Sistemi: Windows 7

İşlemci: Intel Core I7 Series

Bellek: 8 GB RAM

Ekran Kartı: Geforce 5+ Series

DirectX: Sürüm 9.0c

Depolama: 1300 MB kullanılabilir alan

LOST ORBIT

20 ₺
LOST ORBIT
8.6

Oynanabilirlik

8.5 /10

Ses ve Müzik

9.0 /10

Grafik

8.5 /10

Hikaye

8.5 /10

Atmosfer

8.5 /10

Artılar

  • Muhteşem atmosfer
  • Başarılı seslendirme ve müzikler
  • Dengeli oynanış
  • İlgi çekici monologlar

Eksiler

  • Biraz kısa olması

Taner Kartal {Taner}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir