İncelemeler 0

Uzak ve Antik Çağın Armonisi: Megamagic İncelemesi

Megamagic BeautiFun Studios tarafından geliştirilmiş, izometrik kamera açısıyla oynayabileceğimiz bir macera oyunu olarak karşımıza çıkıyor.

Megamagic konsept olarak hem uzak çağı hem de büyüyü harmanlayarak klasik atari oyunları tadında bir deneyim sunuyor. Oyuna ilk girdiğimizde iki oğlunu şehri istila eden zombi vesaire gibi yaratıklardan korumak isteyen bir adamı kontrol ediyoruz. Hikayeye gizem katan konu ise bu yaratıkların nereden geldiği oluyor. Yani direkt olarak kendimizi bir tehlikenin içerisindeymiş gibi hissediyoruz ve nitekim ilk başta kontrol ettiğimiz baba, çocuklarını ve bir asa ile kitabı amcalarına bıraktıktan sonra zombilere yem oluyor. Asıl oyun ise bundan sonra başlıyor ve ana karakterimiz olan ve kendini bir büyücü olarak geliştirmek isteyen Phobus’u oynuyoruz.

Diyaloglar Üzerinden Bölüm Bölüm İlerleyen Bir Yapım

Hikaye bölümler şeklinde ayarlanmış; ilk bölüm hem karakterimizi tanıma hem de oyunun akışına alışma görevi üstleniyor. Bu bölümde Order isimli bir büyücü teşkilatına girmek üzere sınava girmek üzereyiz. Fakat Fum isimli gaz bulutundan arkadaşımızla sınavın son aşamasındayken işler karışmaya başlıyor. Dolayısıyla bir parçası olmak istediğimiz Order, bize düşman kesiliyor ve şehrin her yanında bizi aramaya başlıyor. Geriye kalan bölümlerde hikaye bu konu üzerinden ilerliyor ve merak duygusunu canlı tutmayı başarıyor. Ancak burada değinmek istediğimiz en önemli nokta oyuncunun İngilizce bilgisi. Çünkü; diyaloglar bazı bölümlerde uzayabiliyor ve eğer İngilizce seviyeniz düşükse hikayenin akışını kaçırabilme ihtimaliniz var. Diğer yandan İngilizce ile sorunum yok diyorsanız oldukça özenerek yazılmış, çeşitli espriler de içeren diyalogları okurken bile eğlenebilirsiniz. Burada açmak istediğim bir parantez var: Karakterlerin konuşması esnasında ekranın sağ ve sol köşesine karakterler geliyor ve diyaloglar değişmesine rağmen yüz ifadelerinde hiçbir değişiklik olmuyor. Dolayısıyla hikayenin bir parçası olma hissini biraz olumsuz yönde etkilediğini söylemeliyim.

Megamagic’in oynanışına değinecek olursak alışma evresini tamamladıktan sonra gayet basit geliyor. Önce basit büyü yetenekleriyle başlıyoruz ve seviyemiz ilerledikçe farklı yetenekler açabiliyoruz. Örneğin; kurt, örümcek gibi yaratıkları yanımızda savaşmak için çağırabilir, onları istediğimiz gibi yönlendirebiliriz. Ya da koruyucu kalkan verip tank olarak da kullanabiliriz. Bu tamamen sizin tercihinize ve oyunun akışı içerisindeki duruma kalmış. Daha değişik büyülerle karşımıza çıkan düşmanları yok edebiliyoruz.

Elbette gerek kamera açısına gerek oynanışına alışmak biraz zaman alabiliyor; o yüzden hemen sıkılıp kapatmazsanız çok daha eğlenceli kısımları görme imkanına sahip olabileceksiniz.

Megamagic: Wizards of the Neon Age

24 ₺
Megamagic: Wizards of the Neon Age
8.3

Oynanabilirlik

8.0 /10

Ses ve Müzik

8.5 /10

Grafik

8.0 /10

Hikaye

8.5 /10

Atmosfer

8.5 /10

Artılar

  • Harika ses ve müzikler
  • Farklı yetenek seçenekleri
  • Zevkli diyaloglar
  • İlgi çekici hikaye
  • Retro grafikler

Eksiler

  • Kısıtlı dövüş sistemi
  • Uzun diyaloglar
  • Arayüzle ilgili bazı sorunlar

Taner Kartal {Taner}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir