İncelemeler 0

Overwatch İncelemesi

2014 yılında Blizzard Entertainment merakla beklenen yeni MMO oyunları Titan’ı iptal ettiğine bütün endüstri şoka uğramıştı. Bunun ardından daha önce hiç denemedikleri bir türde, yeni bir oyun yapmaya karar verdiler: Overwatch. Takım tabanlı, multiplayer bir FPS olan Overwatch, 17 yılın ardından Blizzard’ın yeni bir isimle yayınladığı ilk oyun olma ünvanını da taşıyor. Warcraft, Starcraft ve Diablo üçgeninden Overwatch ile çıkan firma, dahiyane bir oyun mu yaptı, yoksa büyük bir hata mı?

Overwatch’da bir hikaye yok, onun yerine onlarca karakter var. İlginç ve garip karakterlerin hepsinin kendilerine özgü karakterleri var. Junkrat, gerçek bir psikopat, Winston ise provoke edildiğinde kendini kaybedebiliyor, Tracer ise başka bir isim. Karakterler o kadar ilgi çekici ki, farklı haritalarda arka planlarını öğrenmek için zaman ayırabiliyorsunuz. Tabii yine de hikaye yeterli değil ve derinlerine de inemiyorsunuz. Buna rağmen Blizzard’ın gelecekte dijital çizgi romanlar ve görsel romanlar yayınlama fikri var. Böylece Overwatch evreni biraz daha detaylanabilir.

Güçlü hikaye elementlerinin yokluğunu, neyse ki oynanabilirlik ve harita tasarımı dolduruyor. 21 karakterin sadece kişilikleri farklı değil, aynı zamanda yetenekleri de farklı ve her birinin iki özel becerisi var. Bunlar için Xbox One’da R1 ve L1, PlayStation 4’te R1 ve L1, PC’de ise Shift ile E tuşlarını kullanıyoruz. Widowmaker ve Soldier 76 gibi karakterlerde ise yetenekler üçe çıkıyor. Overwatch, dışarıdan bakılınca oldukça basit gözükse de, içine girince son derece geniş bir yapım.

 

Sınıf Çeşitliliği Dikkat Çekiyor

21 karakter, Offense, Defense, Tank ve Support sınıfları altında birleşiyor. Tabii bazıları aynı sınıfı paylaşabiliyorlar. Örneğin Soldier 76 ile Tracer’In ikisi de Offense sınıfından ama yine ikisinin de kendi özel güçleri ve zayıflıkları var. Tabii sadece karakterler değil, haritalar da son derece özgün. Oyunda 12 harita ve 4 mod mevcut. Tüm haritalar gerçek hayattan esinlenmişler. Örneğin Route 66 çöl şeklinde, Hanamura bir Japon kalesi, Temple of Anubis ise piramitler. Bunlar sadece estetik olarak memnun edici değiller, aynı zamanda oynanış olarak da muazzam tasarlanmışlar.

Overwatch’in eksi puan aldığı nokta ise bence oyun modları. Sadece dört oyun modu var ve birbirlerine çok benziyorlar. Assault’ta haritadaki belli alanları ele geçiriyorsunuz, Escort’ta bir pakete eşlik ediyorsunuz, diğerleri ise ilk iki modun benzerleri. Her ne kadar kusursuz hazırlanmış olsalar da, bir noktadan sonra sıkıcılaşıyorlar ve çeşitlilik arar hâle geliyorsunuz. Team Deathmatch veya Conquest modları eksikliğini hissettiriyor. Her ne kadar Blizzard ilerleyen zamanlarda yeni kahramanlar ve haritalar ekleyeceğini duyurmuş olsa da, modlar hakkında henüz bir açıklama yok.

Yeni içeriklerden bahsetmişken, Blizzard çıkıştan sonra içerikleri ücretsiz olarak dağıtacak. Tabii bunu bir “mikro ödeme” sistemiyle gerçekleştirecek. Oyun esnasında loot box denen kutular kaznaılıyor ve bunları sonsuza kadar toplayabiliyorsunuz. İçlerinden karakter skinleri, emotelar vs. çıkıyor. Bazıları değersiz, bazıları değerli oluyor.

overwatch-sistem-gereksinimleri

Görsellere gelirsek, Overwatch teknik olarak başarılı fakat grafik limitlerini zorladığını söyleyemeyiz. Yine de yeterince güzel gözüküyor ve renk paletiyle, estetik yapısıyla ilgi çekiyor. Zaten dediğim gibi tasarımlar şahane ve FPS de devamlı olarak 60’da kalmayı başarıyor.

Blizzard bugüne kadar kusursuz RTS ve RPG oyunları yapmayı başardı. Şimdi ise bunu FPS türünde Overwatch ile devam ettiriyor. Fiyatını hak eden, uzun zaman boyunca oynamaya devam edeceğiniz, klasikleşecek türden bir FPS diyebilirim.

 

Overwatch Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşlemci: Core i3-540 3.06GHz
 • Ekran Kartı: GeForce GTX 460
 • RAM: 4 GB
 • İşletim Sistemi: Win 7 64
 • Depolama Alanı: 5 GB

Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İşlemci: Core i5-670 3.46GHz
 • Ekran Kartı: GeForce GTX 660
 • RAM: 6 GB
 • İşletim Sistemi: Win 7 64
 • Depolama Alanı: 5 GB

Overwatch

₺198
Overwatch
8.7

Oynanabilirlik

8.8 /10

Ses ve Müzik

8.8 /10

Grafik

8.3 /10

Hikaye

8.0 /10

Atmosfer

9.4 /10

Artılar

 • Görsel tasarım
 • Akıcı oynanış
 • Karakter çeşitliliği

Eksiler

 • Mod sayısının az olması

{Can}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir