İncelemeler 0

Öldürmek ya da Öldürmemek, İşte Bütün Mesele Bu: Shadwen İncelemesi

Trine serisinin de yaratıcısı olarak tanınan Frozenbyte, uzun süredir Shadwen adlı gizlilik – aksiyon oyunları üzerinde çalışıyordu. Shadwen, Dishonored vari havasıyla ve stealth action öğeleriyle merak edilen bir oyunken, tek eksisi olarak da bütün oyun boyunca bir kıza eşlik edecek olmanız düşünülüyordu. Buna rağmen, Shadwen oldukça keyifli ve şaşırtıcı şekilde kolay bir tecrübe olmuş diyebilirim.

Kim Bu Lilly, Nereden Çıktı?
Oyunda toplamda onbeş bölüm yer alırken, yoldaşınız ise Lilly adlı bir kız oluyor. Açıkçası hikayeyi pek tatmin edici bulmadım çünkü bu görevi niye yaptığımızı bile oyun boyunca tam olarak anlayamıyoruz. Shadwen gibi başarılı oynanabirliğe sahip bir yapımdan, çok daha iyi senaryo beklerdim. Her ne kadar oyun boyunca Lilly’nin yanınızda olması size çok rahatsızlık vermese de, bazen gizlilik tabanlı bulmacalarda işinizi zorlaştırabiliyor.

Gizlilik oyunlarında en önemli unsurlardan birisi de kontroller ve Shadwen bu konuda oldukça başarılı, rahatsız etmeyen hatta keyif veren bir yapıya sahip. Ayrıca eşlik etme yani eskort görevleri boyunca genellikle yanımızdaki Lilly gölgeler içinde ilerliyor ve bir köşeden diğerine, fark edilmeden geçiyor. Bunu da düşmanların dikkatini dağıtarak siz başarıyorsunuz. Her ne kadar stealth türü oyunların çok zor olduğunu bilsek de, Shadwen iki karakterle bile bu kadar zorlamıyor çünkü Lilly genellikle The Last of Us oyunundaki Ellie gibi hareket ediyor ve gardiyanlar onu fark edemiyor.

Görsel olarak oldukça başarılı olan, oynanabilirlik konusunda keyif veren Shadwen’in bence en büyük eksikleri sıradan, hatta eksik bir hikayeye sahip olması ve bir gizlilik oyununa göre gereğinden fazla kolay olması. Fakat her ne olursa olsun, 26 TL‘ye kim bundan iyi bir stealth-action oyunu bulabilir ki?

Üstelik bütün karar sizde; “Öldür, ya da öldürme”

Shadwen Sistem Gereksinimleri

 

MINIMUM:
İşletim Sistemi: (64 bit / 32 bit) Windows 10 / 8 / 7 / Vista
İşlemci: Intel Core i3/i5/i7 1.8 GHz CPU dual-core. AMD 2.0 GHz dual-core.
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 260 / Radeon HD 4000 Series / Intel HD Graphics 4000
DirectX: Sürüm 10
Depolama: 6 GB kullanılabilir alan
ÖNERILEN:
İşletim Sistemi: (64 bit / 32 bit *) Windows 10 / 8 / 7 / Vista
İşlemci: Intel quad-core 2.0 GHz or dual-core 2.6 GHz
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 560 2GB / Radeon HD 6850 2GB
DirectX: Sürüm 10
Depolama: 6 GB kullanılabilir alan

Shadwen

26 ₺
Shadwen
7.7

Oynanabilirlik

8.5 /10

Ses ve Müzik

8.0 /10

Grafik

8.0 /10

Hikaye

6.5 /10

Atmosfer

7.7 /10

Artılar

  • Oynanabilirlik
  • Serbest Oynanış
  • Uygun Fiyat

Eksiler

  • Hikaye
  • Fazla Kolay

{Can}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir