İncelemeler 0

Niffelheim İncelemesi

Ellada Games tarafından geliştirilmiş olan Niffelheim, iki boyutlu bir aksiyon RYO oyunu olarak bu yıl içerisinde çıktı. Henüz erken erişim aşamasında olan Niffelheim’in tam sürüme geçmesi gelecek yılı bulacağı için bu süreç içerisinde sahip olduğu birçok eksiği gözden geçirecektir.

Öncelikle henüz tamamlanmamış bir oyun olan Niffelheim’in, tahmin edeceğiniz üzere, gerek oynanış gerekse genel olarak birtakım kusurları bulunuyor. Dolayısıyla birazdan değineceğimiz bu sorunları yapımcılar, oyunu erken erişim aşamasında test eden oyuncularla birlikte çözme gayretindeler.

Ölümden Dönerken Şarampole Yuvarlanmak

Konusunu İskandinav mitolojisinden alan ve bu türün mitolojik ögeleri taşıyan Niffelheim, bir savaşçının ölümüyle başlıyor. Cenazesini taşıyan kayık Asgard’a doğru yollanırken, şeytanlar savaşçımızı bilinmeyen bir nedenle kaçırıyor. Bu kaçırılma sonucunda kendisini Niffelheim adlı bir yerde bulan savaşçımız, kaderini aramak için bu bilinmeyen ve tehlikelerle dolu yerde zorlu bir maceraya atılıyor.

Üzücü girizgahtan sonra dört olası başlangıç yerinden birisini seçerek oyuna başlıyoruz. Her bir başlangıç yeri farklı topografik özelliklere sahip olduğu için maceramızın gidişatı da buna göre belirli ölçüde farklılaşabiliyor. Ancak temelde hepsi benzer içerikler sunuyor.

Uzun saçı sakalına karışmış olgun savaşçımız burada hayatta kalmak için bazı görevler yapmak zorunda kalıyor. Odun toplamak, yaratık öldürmek, birtakım yapılar inşa etmek gibi çeşitli görevler bulunuyor ve bunun için başlangıçta verilen kıt kaynaklarımızı etkin bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Oyuna girdiğimizde verilen kılıç, kalkan, ok, kazma, balta gibi aletlerle önce temel malzemeleri toplayabiliyor, silahlarla ise karşımıza çıkan vahşi kurt, ayı gibi yaratıklara karşı koymaya çalışıyoruz. İlerledikçe çeşitli gizli bölgelere girebiliyor ve burada değerli malzemeler bulabiliyoruz.

niffelheim2

Niffelheim’in dövüş sistemi şu aşamada iyi sayılmaz. Karakterin yavaş, bazı yerlerde tuhaf hareket etmesi ve ilerlemesi, pek heyecan vermeyen dövüşlerle birleşince ister istemez çok fazla oynayamadan oyundan çıkmış oluyoruz. Bu açıdan erken erişim aşamasında oynanabilirliğin vasat olduğunu ifade etmek gerekir.

Bütün bunların yanında Niffelheim’in takdire değer olan en önemli artısı grafikleri ve onun oluşturduğu harika atmosferi. Tamamen el çizimiyle yaratılmış olan çevresel ögeler, muhteşem bir manzara sunuyor. Oyunun ses ve müzikleri de aynı şekilde üzerinde uğraşılmış ve İskandinavya mitolojisiyle uyumlu olduğundan atmosferi çok daha güzel yapıyor.

Sonuç olarak Niffelheim’in erken erişimde olmasını dikkate aldığımızda var olan kusurlarını düzelttiği takdirde oldukça başarılı bir yapım olacağından eminim. Şu aşamada oynanabilirlik konusunda sıkıntıları olmasına rağmen, özellikle muhteşem atmosferi ve grafiğini ilgi çekici mitolojik konseptiyle sunarak Asgard’a ulaşacak potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. Çok merak etmedikçe erken erişimdeyken Niffelheim’i satın almanızı önermem; ancak gelecek seneye oynanabilirliği daha yüksek seviyelere çıkarırsa harika bir oyun olacaktır. Dolayısıyla şimdilik Niffelheim’e zaman tanımanın en mantıklı seçenek olduğu görüşündeyim.

Niffelheim Sistem Gereksinimleri

 

MİNİMUM:

 • İşletim Sistemi: Windows XP, 7, 8, 10
 • İşlemci: 1.7 GHz Dual Core
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA 9800 GTX+ veya üstü
 • DirectX: Sürüm 9.0
 • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
 • Depolama: 2 GB kullanılabilir alan
 • İlave Notlar: 16:9 tavsiye edilir

Niffelheim

31 ₺
Niffelheim
7.8

Oynanabilirlik

6.5 /10

Ses ve Müzik

7.5 /10

Grafik

9.0 /10

Hikaye

7.5 /10

Atmosfer

8.5 /10

Artılar

 • Harika grafikler
 • Çoklu oyuncu seçeneği
 • Kısmen serbest oynanış
 • Atmosfer

Eksiler

 • Düşük oynanabilirlik
 • Teknik sorunlar

Taner Kartal {Taner}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir