İncelemeler 0

MechaGore İncelemesi

Türk yapımcılardan oluşan Imaginite Ltd. tarafından geliştirilen MechaGore, 13 Haziran tarihinde Steam üzerinden oyuncuların beğenisine sunuldu. Platform oyunu olarak macera ve aksiyon ögelerini göreceğimiz MechaGore, özellikle Türk bağımsız oyun yapımcıları adına fazlasıyla umut vadeden bir yapım olduğunu en baştan belirtmemiz gerekir.

MechaGore’da kahramanımızla birlikte düşünebilme yetisi olduğu için kendisini yok etmek isteyen robot fabrikasının tehlikeli tuzaklarından ve robotlarından kaçabilme mücadelesini vereceğiz. Elbette bu hiç ama hiç kolay olmayacak. Zira gerek düşmanların acımasızlığını gerekse fabrikadaki tekin olmayan bölgelerin varlığını attığımız her adımda(?) hissedeceğiz.

Karakterimiz olan robottan kısaca bahsedecek olursak tip olarak ünlü Wall-E animasyonundaki Eve ve temizlik hastası robotun bir birleşimi gibi görünüyor. Anlayacağınız üzere gayet sevimli bir robotçuk.

mechagore

Her An Her Türden Tehlikeye Hazır Olmak

Öncelikle bunu en baştan belirtmeliyiz ki MechaGore oldukça zor bir platform oyunu. Dolayısıyla robot fabrikasından kaçış maceramız aynı zamanda onlarca farklı tehlikeyle yüzleşmek anlamına geliyor. Yanlış bir zamanlamayla ya da bir anlık dalgınlıkla hareket etmek çoğunlukla robotumuzun vahşi bir şekilde ölümüyle sonuçlanıyor. Lazer tarafından paramparça edilmek, lav havuzuna düşerek sıcaktan erimek, kafamıza İngiliz anahtarı yiyerek gebermek ya da tek amacı bizi yok etmek olan bir robotun gazabına uğrayarak mefta olmak gibi çok çeşitli varyasyonlarda ölebilme ihtimalimiz bulunuyor.

MechaGore’u oynarken hayatta kaldığımız süre boyunca sağlık ve manamıza da dikkat etmek gerekiyor. Oyunun bazı yerlerinde bunları belirli seviyede artıran nesneler bulabiliyoruz. Ya da “robot dinlenme tesisi” diyebileceğimiz yerlerde her iki barı da maksimum seviyede doldurabiliyoruz. Etrafta bulunan patlayıcı nesneleri kullanarak da başımıza musallat olan robotlara gereken dersi verebiliyoruz. İlerleyen bölümlerde ise oyun, farklı araçları da kullanabilme imkanı tanıyarak bizim için cehenneme dönüşmüş olan bu fabrikada yaşam mücadelesini değişik biçimlerde verebiliyoruz. Aynı zamanda, eğer o aşamalara kadar ulaşabilirseniz, aksiyonun sonlarda olduğunu da belirtelim.

mechagore-1

Zoru Sevenlerin Zevkine Hitap Eden Bir Yapım

Karşımızdaki düşmanlardan ve tuzaklardan kurtulmak için verdiğimiz bu mücadelenin tekdüze olmadığını söylemekte fayda var. Çeşitli silah kullanımları, farklı düşmanlar ve engeller oyuna olan ilgiyi yüksek tutuyor. Ancak bu ilgiyi bir nebze azaltan en önemli etkenin MechaGore’un zorluk derecesi olduğu da bir gerçek. Aynı yerde onlarca defa ölmek ve bir türlü içinde bulunduğumuz bölümü geçememek genellikle sinir bozucu oluyor. Bu da, aşırı inatçı oyuncuları saymazsak, belli bir süreden sonra daha az stres yaratan farklı aktivitelerle uğraşırken kendimizi bulmamıza sebebiyet veriyor.

Ek olarak MechaGore’u oynarken Xbox One kolu veya oyun kumandası kullanmanız klavyeye nazaran daha rahat bir oynanış sunacaktır. Ancak klavyeyi tercih edecekseniz tuş kombinasyonlarını değiştirmeniz gerekebilir.

Grafiksel anlamda MechaGore’un tatmin edici olduğunu ifade edebiliriz. Üzerinde fazlasıyla emek harcandığını ve atmosferi oluştururken yaratılmak istenen konsepte uygunluğuna dikkat edildiğini görebiliyoruz. Bu açıdan göze batan bir etmenle karşılaşmak neredeyse imkansıza yakın. Oyunun müzik ve sesleri de oynanış esnasında verilmek istenen gerilimi karşılıyor. Dolayısıyla grafik, oynanış, ses ve atmosfer standartların üzerinde seyrediyor ve oyuncuyu baymıyor.

Özetleyecek olursak MechaGore’un sadece Türk bağımsız oyunlar içerisinde değil, genel olarak da başarılı bir yapım olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar çıktığından bu yana hak ettiği ilgiyi henüz göremese de ilerleyen süreçte bunun üstesinden gelebileceğine inanıyorum.

Son olarak, eğer zoru seviyorsanız, sinirlerinize güveniyorsanız, buna rağmen ilginç ve bir o kadar vahşi bir hikayeye ortak olmak istiyorsanız MechaGore’u kesinlikle deneyin.

Not: MechaGore’un tişörtleri de mevcut 🙂

MechaGore Sistem Gereksinimleri

 

MİNİMUM:

 • İşletim Sistemi: Windows 7/8/8.1/10
 • İşlemci: Intel Core 2 Duo 2.1 ghz
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: 2. Nesil Intel Core HD Graphics (2000/3000), 256MB
 • DirectX: Sürüm 9.0
 • Depolama: 3 GB kullanılabilir alan

MechaGore

18 ₺
8.2

Oynanabilirlik

8.0/10

Ses ve Müzik

8.0/10

Grafik

8.5/10

Hikaye

8.0/10

Atmosfer

8.5/10

Artılar

 • Tekdüze olmaması
 • İlgi çekici hikaye
 • Çeşitlilik
 • Türkçe dil desteği

Eksiler

 • Zorluk derecesi
 • Ufak buglar

Taner Kartal {Taner}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir