İncelemeler 0

Keşfet, Yayıl, Sömür, Yok et! Master of Orion İncelemesi

Wargaming Labs tarafından 26 Şubat 2016’da piyasaya sürülen Master of Orion erken erişim aşamasında hayranlarından olumlu puan topladı. Önceki oyunların özlerine sadık kalınarak geliştirilen ve yeni sürümüyle içeriğinde birçok farklı özellik barındıran Master of Orion, uzay oyunu tutkunları için önemli bir tercih haline gelmeyi başardı.

Pekiyi, Master of Orion nedir? Oyun uzaydaki ırkların ilişkilerini simüle eden tur bazlı bir bilgisayar oyunudur. 4X Strateji denilen, “Keşfet, yayıl, sömür, yok et” mottosuyla hareket ettiğiniz, sıra tabanlı bir oyun mekanizmasıdır ve uzay kolonilerini konu alır.

Erken erişimle deneme fırsatı bulduğunuzda, oyunun yenilenmesiyle birlikte geçmişteki yapıya oldukça sadık kalındığını bizzat fark edebilirsiniz. Oyuna başladığınız ilk saniyeden itibaren değiştirdiğiniz her ekranda bunu hissedebiliyorsunuz. Oyunun odak noktası, gezegenlerde koloni kurmak, savaş tehdidine karşı gemiler üretip hazırlanmak ve tüm bu olaylardan uzak durmak (haliyle güçlenmek) için diplomasiye yönelmek şeklinde özetlenebilir.

Oyunda 10 ırk mevcut, erken erişimden dolayı oyunun bazı kısımları henüz eklenmediğinden ırk sayısı kısıtlı. Her ırkın iletişim gücü, yapısı ve konumu farklı. Master of Orion’un ana meselesi de bu farklar zaten.  Gelişim için, daha büyük filolar için daha çok yer keşfetmeli, daha çok sömürgeye yönelmelisiniz. Tabii sömürü noktasında diğer büyük kolonilerle de ilişkilerinizi iyi tutmalısınız. Kısaca özetlemek gerekirse; Master of Orion uzay tutkunları için piyasaya henüz çıkmasına rağmen vazgeçilmezler arasında kendine yer edindi.

8.7

Oynanabilirlik

9.0 /10

Ses ve Müzik

8.5 /10

Grafik

8.5 /10

Hikaye

9.0 /10

Atmosfer

8.5 /10

Artılar

  • Uzay tutkunları için vazgeçilmez
  • Farklı ırkları barındırıyor
  • Görsel açıdan başarılı
  • Orijinal bir hikayeye sahip

Eksiler

  • Dil desteği geliştirilebilir
  • Irk ve koloni sayısı artırılabilir

Deniz Yaman {Deniz Yaman}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir