İncelemeler 0

Goliath İncelemesi

Whalebox Studio tarafından geliştirilen Goliath, izometrik kamera açısına benzer bir açıyla dev robotları kontrol ederek düşmanlarımızla savaştığımız bir RPG olarak Mayıs ayında piyasa çıktı.

Herkes Hata Yapar, Ama Biz Dev Robotlar Yaparız

Goliath’da kendini bir anda oldukça uzak ve farklı bir bölgede yapayalnız bir şekilde kalmış ya da ışınlanmış genç bir delikanlıyı kontrol ediyoruz. Dünyanın ve kendisinin başına neler geldiğini anlamak için irtibat kurduğu arkadaşıyla yaptığı telsiz görüşmeleri doğrultusunda bir çözüm yolu aramamız gerekiyor. Bunun için de eve dönmek isteyen sevgili kahramanımız Gromov, bir şekilde ürettikten sonra kontrol edebildiğimiz Goliath isimli robotları yapabilme ve kullanabilme yeteneğine sahip. Bunun yanı sıra çevredeki ağaç, çalı, çırpı, taş gibi materyaller toplayabilir, bunlarla ileride işimize yarayacak çeşitli eşyalar üretebiliriz.

Oyunun konusu her ne kadar ne olduğunu anlayamadan bizi kıyısından içine çekmeye çalışsa da, oynanışa baktığımızda ise genel olarak gayet ilgi çekici etkenlerle süslü olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Goliath isimli bu robotları kontrol ederek karşımıza çıkan düşmanları yok etmek, çeşitli zorluklarla yüzleşmek ve bunların üstesinden gelmemiz yer yer zevkli oluyor.

Uzun ve Tehlikeli Yollarda En İyi Goliath Performansı Sağlamak

Goliath olarak adlandırılan bu robotlardan ilki ağaçtan yapılmış olanlar. Belirli seviyelerde robotlarımızın farklı yetenekleri açılıyor ve bu da daha güçlü düşmanlarla yüzleşmemizi sağlıyor. Fakat Goliath türlerinin çevresel etkenlere göre de değişiklik gösterdiğini söylemek gerekiyor. Örneğin; oyunun başında ağaçtan Goliath üretebiliyoruz ve bu tür robotlar suyun içerisindeyken sağlık puanını iyileştiriyor. İlerleyen bölümlerde taştan ve metalden de Goliath yapabiliyoruz. Metal olanlar paslanma nedeniyle yağmur yağarken veya suyun içinde daha yavaş hareket ediyor. Taştan yapılanlar ise normal koşullarda daha yavaş ilerliyor; fakat sıcaklıkla birlikte hızı da buna paralel doğrultuda artıyor. Dolayısıyla farklı bölgelere uygun ve maksimum performans sağlayacak Goliath seçmemiz gerekiyor.

Goliath2

Oyunun dövüş sistemine gelecek olursak nispeten eğlenceli olduğunu söyleyebiliriz. Dövüş mekanikleri hususunda herhangi bir yanlışlık yok; ancak bir zamandan sonra monotonlaşıyor. Aşırı bir yetenek seçeneği sunmadığını belirtmek gerekir.

Goliath’ın grafikleri ise oldukça başarılı ve insanı içine çeken bir yapısı var. Müziklerinin de aynı ölçüde titizlikle üstünde çalışıldığını anlamak zor değil. Ne var ki kamera açısı çok değişik bir şekilde sabitlenmiş ve yolda giderken ağaç, taş gibi çeşitli objeler görüntüyü engelleyebiliyor. Bu yönünden biraz can sıkıcı bir hal alabiliyor.

Genel olarak Goliath’ın biraz daha geliştirildiği takdirde başarılı olabileceğine inanıyorum. Bazı teknik sıkıntıları olması olumsuzluğa yol açsa da oyunun vadettiği olumlu yönlerin bunlardan çok daha fazla olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda geliştiriciler de oyunculardan aldıkları geri bildirimler sayesinde bu sorunların üstesinden gelmeye çalışıyorlar. Şu aşamada her ne kadar oyunun mükemmel olmadığını ifade etsem de, bir RPG’ye göre farklı bir konseptte olması nedeniyle sizlere tavsiye edebileceğimi söyleyebilirim.

Goliath Sistem Gereksinimleri

Minimum:

 • İşletim Sistemi: Windows® 7, Windows® 8, Windows® 10
 • İşlemci: Intel® Core™ 2 Duo, AMD Athlon™ x2 6400+, 1.6GHz veya daha iyisi
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: nVidia® 8800 GT / AMD® 4670 ya da 1GB VRAM ile daha hızlı
 • DirectX: Sürüm 9.0c
 • Depolama: 2 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX® 9.0c uyumlu, 16-bit

Goliath

31 ₺
Goliath
7.5

Oynanabilirlik

7.5 /10

Ses ve Müzik

7.5 /10

Grafik

7.5 /10

Hikaye

7.5 /10

Atmosfer

7.5 /10

Artılar

 • Grafikler
 • Başarılı ses ve müzik
 • Konsept

Eksiler

 • Kamera açısı
 • Bazı teknik sorunlar

Taner Kartal {Taner}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir