İncelemeler 0

Gloria Victis İncelemesi

Black Eye Games tarafından yapılan ve dağıtılan, tamamen bağımsız bir oyun olan Gloria Victis, uzun bir geliştirme sürecinin ardından Türkçe dil desteğiyle Erken Erişim aşamasına geçti. Her ne kadar Türkçe konusunda eksiklikler olsa da, incelemeye ve üstünde konuşmaya değer bir yapım.

Midlanders ve Ismirs Olarak İki Irk Var

MMORPG türündeki yapım, açık dünya oynanışa sahip ve gerçekçiliğiyle, Orta Çağ atmosferiyle dikkat çekiyor. Non-target dövüş sistemi, açık dünya PVP’si ve bölge kontrolüyle, kuşatma savaşları da sunuyor. İki ırk var ve bunların birisi Orta-Batı Avrupalıları, diğeri ise Vikingleri temsil ediyor diyebilirim. İki ırk, harita üzerindeki bölgeleri ele geçirmek için birbirleriyle savaşıyorlar ve böylece bitmeyen bir döngü ortaya çıkıyor.

Derinlikli bir hikaye sunmayan, hatta hiçbir şekilde hikaye-görev sunmayan oyun sizi serbest bırakıyor. Dediğim gibi, dövüşler non-target yani hedef almadan yapılıyor. Aslında Gloria Victis’ten dövüş mekanikleri konusunda çok umutluyduk fakat henüz Erken Erişim aşamasında istediğimi alamadım. Sadece yay kullanımından zevk aldım ve şu anda yakın dövüş silahlarında ciddi hatalar var. Neyse ki yapımcı düzenli olarak yeni yama yayınlıyor, eksikleri gideriyor.

gloria-victis-sistem-gereksinimleri

Orduların çarpıştığı, arena seçeneğinin ve kale kuşatmalarının olduğu Gloria Victis’te feodal bir topluluk içindeki savaşçı oluyorsunuz. Başta da dediğim gibi, tamamen sandbox şekilde ilerliyor ve nasıl yaşayıp, neler yapacağınız size bağlı. Yani isterseniz PVP’ye, isterseniz de PVE’ye ağırlık verebiliyorsunuz. Kendi halinizde yaşayıp, crafting gibi şeylerle uğraşmanız da mümkün. Oyunun aynı zamanda craft sistemi de epey gelişmiş ve oldukça kompleks diyebilirim. Çevredeki çoğu şey, gerekli ekipmanlara sahipseniz toplanabiliyor ve farklı kategorilerde birleştirilip, daha kaliteli malzemelere çevrilebiliyor.

Eksikler Kapanırsa Gerçek Tadını Verecek

Oyun dediğim gibi henüz Alpha aşamasında ve dolayısıyla seçilebilecek 2 class var, aynı zamanda kadın karakterler de yok. Bunlar zamanla eklenecekler. Ayrıca alchemy gibi aşina olduğumuz crafting seçenekleri de henüz eklenmiş değil. Geleneksel MMO’ları Orta Çağ atmosferiyle birleştiren, yer yer Mount and Blade tadı veren, yer yer diğer oyunları hatırlatan Gloria Victis, eksiği çok olan ama inanılmaz bir potansiyel vaad eden bir yapım.

Görsel olarak yeterince tatmin eden, harika bir müzik albümü sunan oyuna türü sevenlerin kesinlikle şans tanımasını öneririm. Eğer yapımcı sözünü tutup, oyunu bu şekilde geliştirip düzeltmeye devam ederse bir sene içinde muazzam bir yapıma dönecektir.

Gloria Victis Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit
  • İşlemci: Intel Core i3 2.5Ghz
  • Bellek: 3 GB RAM
  • Ekran Kartı: GeForce GTS 260, Radeon HD4870

Gloria Victis

₺31
Gloria Victis
8

Oynanabilirlik

7.5 /10

Ses ve Müzik

9.0 /10

Grafik

8.0 /10

Hikaye

7.0 /10

Atmosfer

8.5 /10

Artılar

  • Ayrıntılı crafting
  • Müzikler
  • Orta Çağ atmosferi
  • Serbest yapısı

Eksiler

  • Çok fazla bug
  • Dövüş mekanikleri

{Can}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir